Aloittelijalle apua

Taas tälläinen täysin aloittelijan kysymys, mutta kiva olisi jos joku jaksaisi vastatakin.
Eli siis, tällä hetkellä kotoa löytyy 28-tuumainen laajakuva-tv sekä joku philipsin halpa dvd-soitin.
Tällä hetkellä dvd:llä kuunnellaan siis myös musiikkia telkkarin kautta.

Jatkossa olisi tarkoitus hankkia lisäksi vahvari ja pari kohtuullista kaiutinta ensi alkuun.
Onko mitään ehdotuksia että mitä laitteita kannattaisi hommata, esim. niin että vahvari pari kaiuttimia maksaisi maksimissaan 1000 euroa. Käyttöhuone on olohuone.

Ja onnistuuko kytkentä niin, että halutessaan voi dvd-soittimella kuunnella myös musiikkia samaan aikaan kun katsoo telkkaria?
41308
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ja vielä lisäyksenä, että onko esim. tällainen kotiteatteripaketti täysin ala-arvoinen:

Akiba Kotiteatteri paketti Yamaha RX-V350 Sonab 602 5.1 kaiuttimet; hintaa 650 euroa
löytyy www.akiba.fi

Äänestä
  • Ittelläni on ollut tämmönen setti reilut 1,5 vuotta ja tyytyväinen oon ollut. Voitti aikoinaan TM:n vertailunkin, vaikkei tietysti sinällään mitään tarkoitakaan. Audio Pro:t on hinta/laatusuhteeltaan aika korkealla. Ihan hyviä perusvahvistimia taas saa jo about 300€:lla. NetAnttilasta näyttäis saavan Pioneerin vahvarin hintaan 299€. Ja näyttää sieltä saavan tuon saman Audio Pron:n kaiutinpaketinkin

    http://www.hobbyhall.fi/product_view.asp?productid=18634&uid=MFL7LCKN7CSF9J5Q40MARTA02P4FENRE&shopid=0&lid=1&sk_1=203&sk_2=239&un=&uc=08&orderid=&orderst=&

    Äänestä

  • Tuo Yamahan vahvistin on hintaluokassaan ihan kelpo laite, eli perus A-vahvistin ilman mitään erityisiä hienouksia mutta perussetissä ihan toimiva. Noista Sonabin kaiuttimista on vaikea sanoa mitään erityistä, merkki kun ei ole erityisen tunnettu Suomessa. Periaatteessa kuitenkin täysi setti tuohon hintaan on aina melkoinen kompromissi. Jo kunnollisten (resonoimattomien) koteloiden teko ei oikein onnistu tuohon hintaan puhumattakaan kunnollisista elementeistä. Toisaalta jos vertaa yleisesti käytettäviin pieniin muovisiin pönttöihin, voi ääni olla ihan kohtuullinenkin. Riippuu paljon vaatimustasosta mitä haet, musiikki on yleensä vaativampaa kaiuttimille kuin elokuvakäyttä. Eli mieti mitä painotat. Itse kuitenkin suosittelisin että aloitat ensin vaatimattomammasta setistä. Eli ostat kunnollisen vahvistimen ja aluksi kaksi kaiutinta. 1000 e on jo tosi mukava budjetti noilla ja halvemmallakin voi tehdä hyviä ostoksia. Jo kahdella kunnollisella kaiuttimella pääsee käsiksi ihan hyvään äänimaailmaan. Sitten vain säästämään lisää ja vähitellen täydentämään laitteistoa keski- ja takakaiuttimilla (pääkaiuttimiin sopivilla = saman valmistajan tuotteilla) ja lopuksi subbarilla. Pääset näin varmasti parempaan lopputulokseen kuin hamuamalla aluksi liian isoa palaa jolloin lopputulos ei ole paras mahdollinen. Suosittelen käyntiä jossain oikeassa hifi-liikkeessä, siellä myyjät osaavat neuvoa ja koota juuri sinulle ja kuuntelutilaasi sopivan kokonaisuuden ja tietävät tulevaisuuden laajennusmahdollisuuksista. Osta vaikka yksi Hifi-lehden numero ja katsele sieltä asuinpaikkasi lähellä olevien liikkeiden mainoksia ja mene paikanpäälle kuuntelemaan.

    Äänestä

Itsekkin juuri mietin tuota akiban kotiteatteria... Olisko kannattava ostots? Kenelläkään kokemuksia tosta?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jykä kirjoitti:

Taas tälläinen täysin aloittelijan kysymys, mutta kiva olisi jos joku jaksaisi vastatakin.
Eli siis, tällä hetkellä kotoa löytyy 28-tuumainen laajakuva-tv sekä joku philipsin halpa dvd-soitin.
Tällä hetkellä dvd:llä kuunnellaan siis myös musiikkia telkkarin kautta.

Jatkossa olisi tarkoitus hankkia lisäksi vahvari ja pari kohtuullista kaiutinta ensi alkuun.
Onko mitään ehdotuksia että mitä laitteita kannattaisi hommata, esim. niin että vahvari pari kaiuttimia maksaisi maksimissaan 1000 euroa. Käyttöhuone on olohuone.

Ja onnistuuko kytkentä niin, että halutessaan voi dvd-soittimella kuunnella myös musiikkia samaan aikaan kun katsoo telkkaria?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu