valkosipulia

siis koiruus nappasi äsken lattialle tipahtaneen valkosipuli kapselin, onko vaarana että vatsa menee sekaisin? olisiko koiralle hyväksi antaa säännöllisesti valkosipulia, onhan se todistetusti hyväksi ihmisellekkin?
8553
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Meidän koirat saa valkosipulia silloin tällöin.

Äänestä
  • missä muodossa annat sitä? pilleri, kapseli kokonainen, murskattuna vai...

    Äänestä

  • koiralle kirjoitti:

    missä muodossa annat sitä? pilleri, kapseli kokonainen, murskattuna vai...

    Meillä on annettu murskattuna sekä granuloituna (mitä annetaan hevosillekin).

    Äänestä

on luonnon oma antibiootti. Koirille pitäisi periaatteessa antaa valkosipulia päivittäin.

Äänestä

Meillä koirat on saanut jo kauan muutaman kerra viikossa valkosipulirouhetta tai jauhetta ruokaansa ja hyvin maistuu. Myydään jopa eläimille erikseen ja on halvempaa ainakin näin laumalle antaa. Ainoa haitta on henkityksen haju ja kun on tällainen valskaava "peräventtiili" kun meidän rodulla niin haju on joskus melkoinen, ainakin tuo meidän vanhus.

Äänestä
  • Meillä syödään myös mutta kapselin muodossa kun tuo haju saa koiran nyrpistämään nenäänsä ruualle..useampi ystävä kyllä syöttää ihan rouhetta joka päivä n tee lusilallisen ruolaan päivittäin vanhemmillekkin koirille:)suosittelen kaikille iästä riippumatta

    Äänestä

  • Wilma. kirjoitti:

    Meillä syödään myös mutta kapselin muodossa kun tuo haju saa koiran nyrpistämään nenäänsä ruualle..useampi ystävä kyllä syöttää ihan rouhetta joka päivä n tee lusilallisen ruolaan päivittäin vanhemmillekkin koirille:)suosittelen kaikille iästä riippumatta

    muutaman turkkirodun omistaja käyttää valkosipulia mm. viimeiseen huuhteluveteen väittäen täiden ym. pysyvän poissa. Samoin olen kuullut väittämän, että koira joka syö valkosipulia säännöllisesti, ei tarvitsisi madottaakkaan.
    Totta vai Tarua

    Äänestä

  • old_profile_12660 kirjoitti:

    muutaman turkkirodun omistaja käyttää valkosipulia mm. viimeiseen huuhteluveteen väittäen täiden ym. pysyvän poissa. Samoin olen kuullut väittämän, että koira joka syö valkosipulia säännöllisesti, ei tarvitsisi madottaakkaan.
    Totta vai Tarua

    hyttyset ainaskin kuulemma pysyy poissa jos laittaa valkosipulin kynsiä lakkiin. en aio itse koittaa mutta mutsi harrastaa sitä=)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


koiralle kirjoitti:

siis koiruus nappasi äsken lattialle tipahtaneen valkosipuli kapselin, onko vaarana että vatsa menee sekaisin? olisiko koiralle hyväksi antaa säännöllisesti valkosipulia, onhan se todistetusti hyväksi ihmisellekkin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu