Kiipeilypuu

Onko kellään kokemusta Elloksen De Luxe-kiipeilypuusta? Yritin etsiä aikaisempia keskusteluja aiheeta,
mutta en löytänyt!
3455
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

HEI!
En osataisi kiipeilypuita tai muitakaan "arvokkaampia" kissatarvikkeita postimyynnistä tai mistään halpa-halleista. Oma kokemuksemme usean kissan jälkeen ja nykyisen 15 v. kanssa on se, etteivät halvat kestä ja ovat jopa rikkoutuessaan vaarallisia.
Myös "liian pientä" on turha ostaa eli yksikin kissa tarvitsee ISOn kiipeilypuun, jos asutte kerrostalossa, missä kissa ei pääse ulkoilemaan.
Hankimme 1,70cm kiipeilypuun isosta ison kaupungin tavaratalon lemmikkiosastolta, ja siihen tuli jopa vuoden takuukin. Kissamme - tai siis kullannuppumme - on iloinen ja oonnellinen eikä revi mitään muuta, kun on kokoa ja pintaa missä kiipeillä... eikä puu ole mennyt rikki - kolmenkaan käyttövuoden aikana!!!
t. kultanuppusen emo

Äänestä

että ne eivät heilu. Pitää olla vakaa ja luojan kiitos sain tässä kolme viikkoa sitten uuden uutukaisen vankan raapimapuun, johon voi hypätä päälle istumaan. Olisi varren hyvä olla alta puuta, eikä mitään vaneria taikka pahvia, ja jotenkin, kun olen noita postimyyntikuvastoja seurannut, ei taida ne puut olla kovin vankkoja. Jos asut pienellä paikkakunnalla näe sen verran vaivaa, että pistäydyt jossain eläinkaupassa hankkimassa vakaan leikkipuun, jossa on sellainen varsi, josta ne "narut" eivät purkaannu. Kaikella kunnioituksella kissaa kohti!

Äänestä

En tiedä onko kyseessä samanlainen kuin tuo minun mikä on elloksesta tilattu. Tuli sellainen tarjouksesta tilattua aikanaan. Sellainen missä on alhaalla sellainen koppi ja keskellä taso ja sitten ylhäällä vielä yksi pienempi taso. Vielä on kestänyt ehjänä ja narut paikallaan. Pari kertaa alkuun kaatui kun kissa riehuessaan loikkasi siihen vauhdista. Kissa kyllä teroittaa kyntensä noihin alempiin puihin ja tykkää nukkua keskitasolla. Kopista ei välitä eikä ylimmästä tasosta. Se on kuitenkin hiukan hutera jos loikkaa sinne ylös asti. Toinen kissa kyllä siinä ylempänäkin on, mutta on vielä pieni pentu eikä painoa juuri ole. Isompi puu olisi parempi etenkin kun noita on nyt kaksi. Jos vaikka itse nikkaroisi... :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kippo kirjoitti:

Onko kellään kokemusta Elloksen De Luxe-kiipeilypuusta? Yritin etsiä aikaisempia keskusteluja aiheeta,
mutta en löytänyt!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu