Täällä on hauska keskustella tapaus NG syyllisyydestä/syyttömyydestä. Itse kuulun näihin NG:n "puolustajiin", enkä anna periksi "syyttäjän puolella" oleville, niinkuin eivät hekään minulle. Tietenkin myöskin oikeudessa osapuolet linnottautuvat omien käsitystensä taakse, sehän on heidän työnsä.
Mutta kun en tarkkaan ottaen tiedä miten tällaisessa tapauksessa asia ratkaistaan? Onko valamiehiä?, kuinka monta? vai ratkaiseeko pelkästään tuomari? Kertokaas
Mutta kun en tarkkaan ottaen tiedä miten tällaisessa tapauksessa asia ratkaistaan? Onko valamiehiä?, kuinka monta? vai ratkaiseeko pelkästään tuomari? Kertokaas
Vastaukset 4
Vanhimmat
Asia istutaan vahvennetussa kokoonpanossa (isoimmassa, mitä käräjäoikeudessa voi olla) eli kaksi lainoppinutta tuomaria (joista toinen istunnon puheenjohtaja) ja neljä lautamiestä. Valamiehiä ei ole, koska Suomessa ei ole valamiehiä vaan ne ovat lautamiehiä.
tyhmälle onko nää lautamiehet lainoppineita vai onko ne "tavallisia" ihmisiä? Kun ei tiedä on pakko kysyä :)
http://www.oikeus.fi/5833.htm
eroon - aivan liian paljon politiikkaa käräjäoikeuksissa mukana.