Terve.
Olisiko jotenkin mahdollista toisen koneen kautta päästä irkkiin?
Eli jos jätän kotikoneeseeni irkin päälle, niin pääsenkö jollakin tavalla toisella koneella sen kautta irkkiin?
Ilmeisesti siis kyse jonkinlaisen screenin pystyttämisestä, mutta miten tämä toteutetaan?
Kiitos.
Olisiko jotenkin mahdollista toisen koneen kautta päästä irkkiin?
Eli jos jätän kotikoneeseeni irkin päälle, niin pääsenkö jollakin tavalla toisella koneella sen kautta irkkiin?
Ilmeisesti siis kyse jonkinlaisen screenin pystyttämisestä, mutta miten tämä toteutetaan?
Kiitos.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Voit jättää määritellyn portin SHH:lla auki omalla koneellasi (oletan että yrität päästä duunin firewallin läpi) ja loggata siihen.. valitse sellainen portti jota firewall ei estä. Loggattuasi koneeseesi voit ajaa ircin siellä ja olet firewallin takana...
Toinen (helpompi) vaihtoehto ovat tietenkin cgi irkit, joita on netti täynnä.
Oletit oikein. Duunistahan tässä yritellään irkkiin. :)
Pidän koneellani auki ftp -serveriä portissa 21 ja duunista siihen ainakin pääsee ilman ongelmia. Lienee se sitten oikea porttivalinta?
"Toinen (helpompi) vaihtoehto ovat tietenkin cgi irkit, joita on netti täynnä."
Eivät muuten toimi duunista. En sitten tiedä, mikä niissä on. :o Tämä palomuuri taitaa sitten olla aika taitava..
Yritän nyt tuota SSH:ta sitten asentaa (OpenSSH käytössä). Kiitos. :)
Juu sori, olin kokeillut javairc -appletteja ja ne eivät tietenkään toimi palomuurin kanssa. CGI -irkit tuntuvat toimivan, mutta voisitko sanoa jonkin esimerkin (url?) jolla pääsisi ircnettiin? En sellaista etsimälläkään löytänyt. :o
tämä on kyllä suht. hankalaa wintoos koneilla. mutta linuxiin saat sshllä yhteyden ja voit ohjata konettasi täysin miltä tahansa muulta nettiin kytketyltä koneelta. voit myös ajaa jotain irc-softaa näin.
Linux olisi yksi ratkaisu, mutta vain teoriassa. Kotikoneeni nimittäin on myös pikkuveljieni plus vanhempieni käytössä, eivätkä he ymmärrä linuxista mitään. Ja tietysti veljeni haluavat myös pelata kyseisellä koneella.. :o Joten ratkaisuksi jää vain jonkinlainen windows xp -kyhäelmä.
Imutin tuossa OpenSSH:n windowsille, saa nyt nähdä miten saan senkin toimimaan.
jos pikkuveljesi ovat koulussa ja vanhemmat töissä päivisin (pl. lomat) niin silloin voisit jättää päiväksi linuxin päälle ja bootata windowsiin kun muut perheenjäsenet saapuvat kotiin? (perheenjäsenien älykkyydestä riippuu, voisitko neuvoa heitä miten he itse saisivat linuxin boottaamaan koneen windowsiin [joka voisi olla ekana boottijärjestyksessä])
tämä tietysti sillä edellytyksellä, että tarkoituksenasi on ottaa koneeseesi yhteys muualta myös päiväsaikaan.
okei, ei ihan loppuun asti ajateltu, mutta heitinpä nyt ilmaan tämmöisenkin :)
Humm humm.
Ongelma nyt tällä hetkellä on vain se, että on kesäloma. Vanhempani ovat kyllä duunissa enkä usko, että heitä oikeastaan Linux niin paljoa haastaisi.
Mutta pikkuveljet ovatkin sitten lomilla. Ja säätävät koneella. Aina silloin kun olen poissa. :/
Muuten kyllä ihan hyvä idea, joskin ei koskaan tietäisi milloin ssh -yhteys katkeaa kun joku haluaa windowsiin pelaamaan. ;D
ajatus oli erittäin keskeneräinen :P
muiden kesälomat sucks, eikös? ;)
eikös linuxiin saisi jonkinmoisen lukon, niinkuin windöösissä toi lock workstation?
lock screen ei ainakaan tällä koneella (redhat 7) näyttänyt tekevän yhtn mitn (mitä sen sitten ikuna pitäisikään tehdä...), mutta kait joku tietoviisas osais semmoisenkin kertoa.. tai näytönsäästäjän salasana? :)
veljesi tykkäis susta eeerittäin paljon sen jälkeen *vakuuttaa*
syksyllä sit linux koneelle? :B