antakaa olla jo

Antakaa nyt olla jo tuon asian hyvä suomen kansa! Eikö tässä maassa ole poliiseilla tärkeämpää tekemistä kuin ikivanhojen murhien selvittely. Ymmärrän kyllä että tää haluttaisiin nyt selvittää mutta kuka tässä voittaa, kävi miten kävi? Ei kukaan.

Oli NG syyllinen tai ei, eikö se nyt ole ihan se ja sama tässä vaiheessa. En puolustele hänen mahdollista hirveää tekoaan, mutta näin monen vuoden jälkeen annettaisiin nyt jo olla!
7561
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Murhahan ei vanhene koskaan, mutta mikä se mahtaisi olla se tärkeämpikin tekeminen, jota poliisi alkaisi tehdä ja jättäisi kolme murhaa siksen ?

Äänestä
  • Liikenteeseen vaikka pikkusen tarkkailemaan mitä siellä tapahtuu. Ottaisivat mallia saksasta, jossa saa kunnon rapsut kaikenlaisesta törttöilystä liikenteessä. Täällä kytätään vain nopeuksia ja rattijuoppoutta, kaikki muu kaahailu, etuilu, vilkun käytön jättäminen kuitataan villaisella.
    Toi oli nyt vain esimerkki.

    Äänestä

  • Ne kun olisivat jokainen tehneet liikennevalvontaa ja laskuttaneet valtiolle ahkerasti...olisi poliisi saanut lisää rahaa kassaan noin 10 000 000 euroa

    Äänestä

  • Arviolta viennyt kirjoitti:

    Ne kun olisivat jokainen tehneet liikennevalvontaa ja laskuttaneet valtiolle ahkerasti...olisi poliisi saanut lisää rahaa kassaan noin 10 000 000 euroa

    Ja vaikea tuosta on murhaa saada, vaikka olisi kuinka innokas syyttäjä.

    Äänestä

No tietenkin ne jotka useimmiten: asianajajat ja tuomarit... Häviäjät maksaa kaiken ... Mutta eikö suomea ole mainittu maailman ameriikkamaisemmaksi yhteiskunnaksi.

Äänestä

Aivan samaa mieltä! Järjetöntä tuoda vanha mies vastaamaan nuoren pojan mahdollisesta teosta, vaikka se olisi vakavakin. Ei hän enää voi erottaa omia muistojaan, todella tapahtuneita, kuvittelemiaan, muinaisia julkisuudessa olleita teorioita, poliisin kysymyksiä, lehtimiesten juttuja jne. Kaikki menee sotkuksi ja oikeus joutuu häpeään tällaisen farssin takia!

Äänestä

Ei todellakaan voi antaa olla!! Vaikka tapaus onkin jo niin vanha että itse N.G. ei välttämättä osaa enää sanoa mitä oikeasti tapahtui ja mitä ei tapahtunut, ei tämä ole mikään peruste jättä rikoksentekijää rangaistamatta. Kyse on yksinkertaisesti Suomen lakien kunnioittamisesta! Oli kyse sitten Bodomjärven kolmiomurhasta tai mistä tahansa polkupyörän pöllinisestä, on ehdottoman tärkeää noudattaa lakia! Se että tämä koko juttu saattaa perusteettomasti vaikeuttaa N.G.elämää(jos hänet siis todetaan syyttömäksi) on sitten toissijainen ongelma, joka on ratkaistava esim. muuttamalla tutkimus- ja oikeudenkäynmtiprosessia syyttetty-ystävällisemmäksi. On ajattelematonta väittää että kys. oikeuskäsittely on turhaa varsinkin kun kyse on kolmiomurhasta!! Minkälaisen kuvan Suomen oikeuslaitos antaisi itsestään jos se jättäisi vastoin omia lakejaan(ja nimenomaan sitä että murha ei vanhene) murhaepäiltyä syyttämästä. Jos joku on todellakin sitä mieltä että murhan vanhenemislakia pitäisi muuttaa, pitäisi se sitten tehdä eduskunnassa, eikä nyt kun tälläinen tapaus sattui vain "tulemaan vastaan".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


realisti kirjoitti:

Antakaa nyt olla jo tuon asian hyvä suomen kansa! Eikö tässä maassa ole poliiseilla tärkeämpää tekemistä kuin ikivanhojen murhien selvittely. Ymmärrän kyllä että tää haluttaisiin nyt selvittää mutta kuka tässä voittaa, kävi miten kävi? Ei kukaan.

Oli NG syyllinen tai ei, eikö se nyt ole ihan se ja sama tässä vaiheessa. En puolustele hänen mahdollista hirveää tekoaan, mutta näin monen vuoden jälkeen annettaisiin nyt jo olla!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu