Avomiehen kanssa haluttaisiin lähteä viettämään joulua jonnekkin euroopan kaupunkiin. Kumpikaan ei olla noita kaupunkeja kierretty, ainoastaan rantakohteita... Olisi siis kiva kuulla ehdotuksia. Halutaan kauas sukulaisista, jouluhälinästä, jouluruuista yms. perinteisesti suomalaisesta joulusta... Kaivataan mukavaa hotellia, hyviä ravintoloita ja kahviloita, ja ehkä myös nähtävyyksiä (eivät kylläkään välttämättömiä)... Kaupungissa pitäisi pärjätä englannin, espanjan, ranskan tai ruotsin kielellä!=)
Minne jouluksi?
----
5936
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
rovaniemi kaukana lapissa ja joulu hälystä.se on eurooppalainen kaupunki
Rovaniemellä et sitten kyllä pääse jouluhälinää pakoon!
kun on niin kansainvälinen paikka eri maalaisia ihmisiä
Kiitos vain erittäin paljon, todella asiallisia vastauksia!
..tulee tässä:
Jouluna jos haet takuulämmintä, on kohteesi Aasian suunnalla tai E-Ameriakssa. Esim.Thaimaan matkat alkaa tuohon ajankohtaan olla aika varattuja, mutta Tjäreborgilta näytti Kuubaan olevan paikkoja jouluviikolle vielä vapaana.
Jos epävarmempikin sää käy, niin sitten voitte katsella Kanariaa tai vaikka P-afrikan Marokkoa. Näissä säät kuin suomen kesässä..vaihtelee ja on tuurista kiinni. Marokkoa en voi suositella, mutta Kanarialta on kohteita reilusti :)
Suosittelisin Thaimaata, matkat on kalliimmat kuin kanarialle mutta ruoka on ilmaista verrattuna kanariaan. Tosin jos aikaa on viikko, ei kantsi Thaimaata 5tunnin aikaeron ja 13tunnin lentojen vuoksi edes miettiä.