Moi! mun marsu kuoli vähä aikaa sit ja nyt aattelin ottaa uuden... olisko mitää paikkaa mist sais jotai marsujen nimi ehdotuksii? tai olisko teil? ja sit miten hoitaisin sitä et se eläis mahdollisimman kauan? entä mikä olis hyvää ja monipuolist ruokaa ja mitä ei kannata antaa marsul paljoo? jos teil on jotai hyvii vinkkei liittyen marsun hoitoon ni kertokaa... kiitti kaikil ketkä viittii vastata! xDD
olis pari kyssää.. xDD
Mä xDD
14901
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
sun kannattaa päästää ne marsut joka päivä ulos ja antaa liikkua vapaasti ainakin 2 h kerrallaa.
ja syöttää marsuille jyrsijän sekoitusta sen nimistä kuin osku.
niitä saa usein ruokakaupoista ja ne maksaa 2- 2,50e pussi jos haluat että marsusi elävät kauemmin suosittelen että noudatat näitä sääntöjä
itelläni on 2 marsua ja olen noudattanut näitä ohjeita koko ajan ja marsuni voivat todella hyvin.
suosittelen että kannatat näitä antamiani ohjeita niin marsusi elävät kauemmin.
Muistathan että kaikkein tärkein juttu marsulle on toinen marsu, eli niitä pitäisi olla vähintään kaksi.
Osku ruokaa ei voi suositella kenellekään. Tuollainen "jyrsijänruoka" ei marsulle sovi, vaan ihan marsunruoka. Eri jyrsijät tarvitsevat erilaista ravintoa, joten "yleisruoka" ymmärrettävästi ei ole hyvä vaihtoehto.
Mukavia hetkiä marsujesi kanssa!
älä kuule puhu paskaa mun marsut ainakin syö oskua ja ne voi ihan hyvin.
ei ole mitään ongelmaa joten voitko lopettaa noiden väärien tietojen annot nyt heti sä et näytä tietävän marsuista yhtään mitään onko itelläs yhtään marsua ei nähtävästi kun pitää antaa koko ajan väärää tietoa muille. mä olen oikeassa mutta sä puhut nyt paskaa...
ja sitä paitsi se osku on marsujen ruokaa
sun kannattaa päästää ne marsut joka päivä ulos ja antaa liikkua vapaasti ainakin 2 h kerrallaa.
ja syöttää marsuille jyrsijän sekoitusta sen nimistä kuin osku.
niitä saa usein ruokakaupoista ja ne maksaa 2- 2,50e pussi jos haluat että marsusi elävät kauemmin suosittelen että noudatat näitä sääntöjä
itelläni on 2 marsua ja olen noudattanut näitä ohjeita koko ajan ja marsuni voivat todella hyvin.
suosittelen että kannatat näitä antamiani ohjeita
niin marsusi elävät kauemmin.
kannattaa antaa niille paljon vihanneksia ja hedelmiä pysyvät paljon paremmassa kunnosssa
Hei! en missään nimessä suosittele tätä Oskua mistä sulle kerrottiin. Itekin annan pojilleni sitä välillä, mutta kuten varmaan olet "opiskellut" ruoka kauppojen kuivamuonat ovat kovin rasvaisia ja näin ollen lihottavia, turvaudu hiukan parempiin pelletteihin. jos marsulle massaa haluat, anna välillä vaikka auringonkukan siemeniä. juurekset marsuille parasta, hedelmiä ei vatsa niin hyvin kestä. kesällä kaikki ihana tuore luonnosta.... heinä, siankärsämö, voikukan lehdet, hitusen!!-->apilaa ( turvottavaa) ratamo.... kaikki on oikein nannaa, niin ja lehtipuiden oksat! rouskutettavaksi, ei hampaat kasva liian pitkiksi! Kurkku ja salaatti eivät ole hyväksi, kuin harvinaisena namipalana, kaali myös kaasuja aiheuttaa, mitä marsukka ei pysty poistamaan pikkuisesta kropastaan. Onnea uudelle nassukalle ja iloa pikkuisen kanssa :o) ps.... kyllä namipäivänä voi antaa myös hiukan omppoa, melonia . mutta banaania, perunaa, ja sipulia ei missään muodossä!!!!!
Vähän lisäystä tohon viestiin.. että muista päästää marsusi juoksentelemaan joka päivä niin se voi paljon paremmin ja on pirteempi.. Ja huomioi marsuasi paljon ja pidä sylissä; sekin pirteyttää marsuasi..
Oma marsu-poikani on jo 2 vuotta ja on pirteä ja seurallinen, eikä voisi olla päivääkään ilman perhettään(mua vanhempiamme) Marsuni on minulle kuin pikkuveli koska minulla ei ole sisaruksia...
Muista antaa marsullesi huomiota, koska se on laumaeläin ja seurallinen!!!
Toivottavasti saat marsusi elämään hyvän terveellisen ja ennenkaikkea PITKÄN!!!!
:D
Näissäkin ohjeissa poikkeavuuksia...
1) Meillä on marsuille syötetty banaania pienissä määrin eikä siitä ole tullut mitään ongelmia.
2) Meillä marsut saa päivittäin tuoreruoka-annoksen joka sisältää niin kurkkua kuin salaattiakin. Näiden lisäksi myös joko persiljaa (c-vitamiini) tai tilliä. Silloin tällöin myös lanttua tai vesimelonia.
3) Marsun tärkein ruokavaliohan on HEINÄ. Tuore, puhdas ja mahdollisimman vähäpölyinen heinä. Sitä saa syöttää niin paljon kuin marsu vaan ikinä jaksaa syödä. Tämän lisäksi häkistä pitäisi löytyä puhdasta ja raikasta vettä, suosittelen vaihtamaan veden päivittäin.
4) Eläinkaupan kuivamuonista Supa Guinea on parhaaksi väitetty. Sisältää paljon marsun tarvitsemaa C-vitamiinia, eikä ole liian rasvaista.
5) Marsu ei itse pysty tuottamaan C-vitamiinia ja senpä takia Sinä omistajana joudut avittamaan marsuasi tässä asiassa. Eläinkaupoista saa C-vitamiinia nestemäisessä muodossa, jota itse käytän laittamalla määrätyn satsin pipettiin ja suoraan marsun suuhun, taikka C-vitamiini-kiteitä, joita jotkut sulattavat juomaveteen tms. Minusta nuo kiteet eivät kuitenkaan ole luotettavia koska ei ole taattua että marsu saa päivittäisen määrän C-vitamiinia.
Nämäkin neuvot olivat siis kokemukseni pohjalta, minulla on ollut useampia marsuja ja tälläkin hetkellä kaksi tervettä, iloista, viime sunnuntaina neljä vuotta täyttänyttä poikamarsua.
Lisäyksesi oli periaatteessa aiheellinen, enkä millään muotoa ole tänne tullut neuvonantajaksi. Banaania en vain suosittele sen vuoksi, että kuten perunakin, se sisältää paljon tärkkelystä, eikä suuria määriä marsukka pysty sulattamaan. Namipalana banaani oikeen hyvä, mutta muistakaa määrät!
Kurkkua ja salaattia en suosittele siksi, koska salaatissa ei ole minkäänlaisia ravinto arvoja. sen antaminen on siis turhaa?? kurkkua suositellaan esim..automatkoille veden korvikkeeksi, koska kurkku on miltei pelkkää vettä. Kurkku on kuitenkin myös ns. diureetti eli poistaa nestettä kehosta, joten paljon annettuna on haitallinen kuivattaessaan marsun munuaisia.
Marsun pääravinto on kuiva,hyvälaatuinen heinä ja sitä pitää olla aina saatavilla,lisänä voi antaa kasviksia ja hedelmiä sekä täysravintopellettiä(ei missään nimessä siemensekoitusta!)1-2 kertaa päivässä vähän(paitsi siihen asti kun täyttää 6kk pellettiä pitää olla aina saatavilla.Marsu tarvitsee ison tilan juoksennella,vähintään 3 tuntia päivässä ja sekä virikkeitä.Marsuja tulisi aina hankkia kaksi.Myös korvat pitää puhdistaa,tassut ja korvat rasvata,kynsiä leikata ja rasvarauhanen puhdistaa..Täältä löydät paljon tietoa marsun hoidosta ja vieraskirjasta voit kysyä sekä siellä on tosi paljon nimiehdotuksia:)
http://www.Kuikuttajat.net
on kuulkaas paljon parempaa kuin siemensekoitus!!!!C-vitamiiniä pitää muistaa antaa päivittäiäin!!Häkki tulisi siivota 2 kertaa viikossa tai miuluiten joka päivä!!
venrmeri ois nimi hyvä!
on myös paljon täällä:
http://kuikuttajat.net ja sieltä sitten "marsunelämää" ja "nimet"..