Selvillä seksuaalisuudestaan?

Kuinka vanhoina tajusitte olevanne lesboja?
Olen itse alkanut miettiä asiaa vuosi sitten ja tullut siihen tulokseen, että olen L.
Toisaalta olen lukenut lehdistä juttuja, että tämä on vain sitä "nuorten seksuaalista hakemista", kun ei vielä tiedä mikä on.
Olen itse vasta 15.
Toisaalta minusta tuntuu, etten "saisi" olla lesbo.
Koetan taistella lesbouttani vastaan, koska se tuntuu minusta kielletyltä. Vanhempani hyväksyisivät varmasti seksuaalisuuteni, mutta tuntuu silti, että he eivät arvosta minua samalla tavalla enää tunnustuksen jälkeen kuin ennen.
Asia vaivaa minua todella paljon.
71617
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Huomasin jo ala-asteikäisenä katselevani tyttöjä "sillä silmällä" ja haaveilevani esimerkiksi siitä, että saisin pussata tyttöä. Eihän sitä tietysti vielä sen ikäisenä ymmärtänyt, että mistä on kysymys.

Mutta kun myöhemmin muut ikäiseni tytöt alkoivat puhumaan pojista ja siitä kuka tykkää kenestäkin ja viimeistään yläasteen vaiheilla moni alkoi jo seurustella (tai no sen ikäisenä vielä kunnolla seurustella, mutta kuitenkin..). Tajusin ehkä tuolloin kunnolla sen, että pojat/miehet eivät ole se minun juttuni. Välillä tuossa iässä mietin kylläkin sitä, että entä jos tässä onkin juuri tuota mainitsemaasi "nuoruuden identiteetin hakemista", mutta ei siinä kuitenkaan niin käynyt.

Nyt olen jo parinkympin paremmalla puolella ja olen kyllä ihan onnellinen, että suuntautumiseni tuli minulle selväksi jo noinkin varhain ilman mitään ihmeempiä kriisejä.
Sinulle voisin sanoa, että ei kannata "taistella" lesboutta vastaan, vaan ottaa se mitä elämä tuo, onko se sitten elämää sinun kohdalla naisen kanssa vai ei, niin älä vielä 15-vuotiaana sen anna liikaa stressata. Kuuntelet vain sydämesi ääntä ja älä mieti liikaa sitä tulevaisuutta.

Äänestä

varmaan kympin vanhana jo aavistin asian, siitä pari kolme vuotta eteenpäin, ni tiestin. siitä vielä pari vuotta, ni vanhemmatki ties =)

Äänestä

Mä oon kans reilu parikymppinen, ja näin jälkeenpäin ajatellen oon tajunnut että ihan tosi pienestä asti oon tykännyt tytöistä. Ja vaan tytöistä. Totta; eihän sitä tietenkään sillon tajunnut, eikä edes oikeestaan vielä yläasteaikoinakaan, mutta kun se todellisuus osui tielle niin se kans kolahti. Ja kovaa. Ysillä taisin olla, kun ensimmäistä kertaa "tosissaan" oli systeemejä tytön kanssa, ja sille tielle jäin. Päivääkään en ole katunut enkä tule koskaan katumaan. Paljon on tullut tehtyä - myös asioita joita liikaa miettii - vaikka mä itekin näin nuori olen.

Jos susta tuntuu, että vanhempasi hyväksyvät asian täysin, kerro ihmeessä. Mutta kerro vasta sitten kun olet ITSESI KANSSA sujut tähän asiaan. Älä ajattele, että he suhtautuis suhun erilailla, koska näin ei tule käymään. He kyllä rakastavat ja arvostavat sua ihan samalla tavalla, ellei enemmänkin, kun kerrot. Omasta kokemuksesta voin sanoa, että MINÄ olin se joka itki silmät päästään kun vihdoin ja viimein (monen vuoden miettimisen jälkeen) sain kerrottua asian laidan äidille, ei äiti. ja satunpa olemaan äidille ainut lapsi. Ja se on ainoastaan lähentänyt meidän välejä.

Kuten tuossa aiemminkin sanottiin, niin älä tyttö ota liikaa paineita tän asian miettimiseen. Kyllä kaikki selviää ajallaan. Oot vaan ja kattelet ja kuulostelet ittees, kyllä se siitä :)

Äänestä
  • Kiitos paljon kaikille vastauksista ja neuvoista.
    Oon tosiaankin miettinyt viime ajat pääni puhki -seksuualisuus kysymyksillä, mutta nyt tajusin, että ehkä mä annan aikaa mennä jonkin verran, ja katsoa miten asiat menevät eteenpäin.

    -Thanks a lot.

    Äänestä

joskus ala-asteella... olen nyt 16.. :)

Äänestä
  • Okay.. :)

    Äänestä

En osaa sanoa tarkkaa aikaa milloin "tajusin olevani lesbo", mutta aika selkeästi se oli tiedossa jo teini-iässä, tosin jo lapsena oli siitä paljon merkkejä, mutta ei lapsi sellaisia osaa selkeiksi johtopäätöksiksi pukea.

Ajatus oli ahdistavakin välillä, niinpä meni vuosia ja vuosia kulissielämään ennen kuin ihan aikuisena sitten uskalsin alkaa elää omana itsenäni.

Anna itsellesi aikaa, niin selviää oletko lesbo vai et. Älä kiirehdi mihinkään. :-)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miriamm kirjoitti:

Kuinka vanhoina tajusitte olevanne lesboja?
Olen itse alkanut miettiä asiaa vuosi sitten ja tullut siihen tulokseen, että olen L.
Toisaalta olen lukenut lehdistä juttuja, että tämä on vain sitä "nuorten seksuaalista hakemista", kun ei vielä tiedä mikä on.
Olen itse vasta 15.
Toisaalta minusta tuntuu, etten "saisi" olla lesbo.
Koetan taistella lesbouttani vastaan, koska se tuntuu minusta kielletyltä. Vanhempani hyväksyisivät varmasti seksuaalisuuteni, mutta tuntuu silti, että he eivät arvosta minua samalla tavalla enää tunnustuksen jälkeen kuin ennen.
Asia vaivaa minua todella paljon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu