voiko taloyhtiö mennä nurin?

Miten on?

Siis nyt kun ollaan asuntoa ostamassa, niin tuli mieleen että mites jos taloyhtiö ei voi maksaa velkojaan?! Voiko taloyhtiö siis mennä konkurssiin niin että pankki lunastaa asunnot? Tiedättekö miten sitten asunnon omistajille käy ja onko tuollaista tapahtunut? Mistä näkee jos taloyhtiö on jo ongelmissa tai ongelmia tulossa? Onko pienissä taloyhtiöissä suurempi vaara konkurssille kuin isoissa?

9

2483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kahjo

      ovat täysiä tumpeloita, niin kyllä menee konkkaan.
      Normaaliälyinen väki hoitaa homman siten, että sellaisiin vastuisiin ei mennä, joita ei jakseta kantaa.
      Jos laskua kertyy suunniteltua enemmän, niin silloin peritään ylimääräistä hoito- tai rahoitusvastiketta tilanteen mukaan.

    • voiko?

      Kyllä voi. Jos yhtiöllä on velkaa joita ei ole hoidettu ajallaan voi velkoja hakea yhtiön konkurssiin. Tällöin yhtiön hallussa olevat kiinteistöt ja tontti voidaan pakkohuutokaupata. Asunto-osakkeiden omistajat saavat tällöin sen, mitä velkojilta jää yli.

      Nyt siis pitää muistaa se, että vaikka asut "omistusasunnossa" asunto-osakeyhtiössä, niin et juridisessa mielessä omista asuntoa vaan asunto-osakeyhtiön osakkeita.

      Esimerkiksi jos häiritset naapureitasi "liikaa" voit saada häädön omistusasunnosta. Tällöin sinulla säilyy omistusoikeus osakkeisiin, mutta sinulla ei olekaan oikeutta asua ko. asunnossa vaan asunto-osakeyhtiö vuokraa sen eteenpäin.

      • meitsi

        Asunto-osakeyhtiössä asukas omistaa osakkeita ja on asunnon haltija.


    • jepulis

      Älä kysele tyhmiä.. Oletko jo unohtanut tapauksen WTC New York?

    • poitsu68

      Saatte kaupanteon yhteydessä käyttöönne tilinpäätöksen jos ette osaa lukea sitä pyytäkää vaikka pankilta apua tai olkaa yhteydessä isännöitsijään koska isännöitsijä laatii tilinpäätöksen.
      Itse voitte tarkastella tasetta ja siellä kohtaa rahat ja pankkisaamiset - lyhytaikainen vieras pääoma näiden erotuksella saatte tietoon yhtiön maksuvalmiuden,tarkastakaa että se on merkkinen.
      Yhtiön tuloksesta ei voi päätellä mitään koska pyritään aina tekemään nolla tulos.

    • Osakas444

      Vanha viestiketju, mutta edelleen ajankohtainen. Miten käy osakkeenomistajan jos on kyseiseen asuntoon lainaa?

      • ihan-normaalisti

        Käy niin sanotusti "kylmät". Mietipä asiaa näin: otat lainaa, jolla ostat jonkun firman osakkeita. Tämä firma menee konkurssiin. Mitä osakkeillesi käy? Syntyy ns. luovutustappiota. Mitä lainallesi käy? Joudut maksamaan sen pois aivan normaalisti.


    • MaksakaaJaItkekää

      Osta vaan....minä juuri muutin ulkomaille pois suomesta......Olet lyömässä itsesi paskaan oikein kunnolla!

    • jjjhhhggg

      Isännöitsijätodistus on pyydettävä. Siitä pitäisi näkyä esim. tehdyt korjaukset (vesivahingotkin, vaikka eivät aina näy). Ellei huoltoja ja korjauksia ole ollenkaan, on ne laiminlyöty ja kohta niihin menee paljon rahaa.

      Mikäli paikkakunnan väkiluku on pienentymässä, pienentyy myös asuntojen hinnat. Omistusasunnon sattuessa olemaan epäterveellinen, on tilanne kerrassaan tukala.
      Pitäisi asua ensin vuokralla ja sitten yrittää ostaa asunto, jos on hyvä. Muuten ei tiedä.

      Kuntotarkastuskaan ei ole luotettava. http://www.mtv.fi/lifestyle/koti/artikkeli/lymyaako-kodissasi-kosteusvaurio-tama-paljastaa-sen/3201332

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      116
      2995
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      31
      1383
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      103
      1237
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1017
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1007
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      988
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      57
      881
    8. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      703
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      698
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      654
    Aihe