Olen kirjoitellut pöytälaatikkodekkaria ja nyt
pitäisi saada alan asiantuntijoilta neuvoja.
Kirjassa esiintyy majuri evp, joka keräilee aseita. On tapahtunut murha, ja tähän tarvitsen
asetyyppiapua. Majuri harrastaa mm. rata-ammuntaa. Kyseessä voisi olla joku sotilasase,
tai muu pistooli, johon saa äänenvaimentimen.
Harrastelijoiden suosima, mutta vaativaan käyttöön tarkoitettu malli. Saa maksaa kohtalaisen paljon. Mikä se voisi olla ja kerrotko aseen erityisominaisuuksista myös. Mitä luodin perusteella voidaan saada selville, jos ase kateissa? Voidaanko tietää enempää kuin kaliiperi? Mitä muita aseita himokeräilijällä
voisi olla kaapissaan? Entä minkälainen aseharvinaisuus voisi kaapissa olla muiden lisäksi? Kiitos avusta etukäteen. Saisin vähän
faktaa ja tietoa myös joukkoon...
ammuntaharrastuksesta/keräilemisestä
5
754
Vastaukset
- AndyS
Mainitsin tuossa toisaalla Nagantin, mutta rata-aseeksi se ei kyllä sovellu kuin johonkin perinneammuntoihin. Lähes mihin hyvänsä pistooliin saa vaimentimen, jos vaihtaa pidemmän piipun niin, että siihen saa kierteet. Tämä ikävä kyllä tuhoaa aseen keräilyarvon täysin ja vaimennin peittää yleensä tähtäimet. Jälkimmäistä ongelmaa voi auttaa kiinnittämällä aseeseen punapistetähtäimen tai erityisen pistoolikiikarin (kiväärin kiikari ei käy väärän silmänetäisyyden takia).
Erityisen sopivia vaimennettavuksi ovat aseet, joissa piippu liikkuu suoraan taaksepäin eikä ole ns, keikkapiippu. Tai sitten kiinteäpiippuiset aseet. Edellisistä hyviä olisivat esim. Beretta 92 ja klassinen Parabellum. Jälkimmäisistä mm. Makarov. Ehkä parhaalta kuulsotaisi kuitenkin Heckler&Koch mk.23. Se on tehty erikoisjoukkojen käyttöön, vaimenninkierre on valmiina ja ase maksaa ihan sikana. Erittäin keräilyllinen ase, joka sopisi mm. modernien sotilaspistoolien, USA:n armeijan aseiden tai H&K:n valmistamien aseiden kokoelmaan.
Yleisesti ottaen sotilaspistoolit eivät sovellu lainkaan yhdellä kädellä tapahtuvaan perinteiseen tarkkuusammuntaan. Niille on kuitenkin olemassa ampumalajeja mm. maanpuolustusjärjestöjen piirissä.
Jos haluat lisäneuvoja, olisi hyvä tietää, missä maassa kirjasi upseeri asuu.- Kimi
.45ACP on hyvä vaimentaaki, hitaan luodin ansiosta.
- kirjailijaksi?
Henkilö majailee ihan Suomessa, mutta hän on armeijasta eläkkeellejäätyään (tai jo aikaisemmin)
harjoittanut rehellistä liiketoimintaa ulkomailla. Aseet voivat olla siis mistä tahansa hankittuja. Henkilö on kuitenkin(kuten lopussa selviää) sekaantunut myös huumekauppaan.
Tapahtuu erään hänen sukulaisensa murha ja majurin ase on hävinnyt asekokoelmasta.
Tähän tarvitsen kuvauksen aseesta ja mahdollisesti
muita aseita, joita majurin asekokoelmassa rikoskomisario tunnistaa käydessään paikan päällä. - kirjailijaksi?
Kimi kirjoitti:
.45ACP on hyvä vaimentaaki, hitaan luodin ansiosta.
Kirjan murha tapahtuu kerrostaloasunnossa, joten
vaimentimen pitäisi todellakin olla sellainen,
että kukaan naapuri ei ole voinut kuulla mitään.
kiitos - TÄSSÄ
kirjailijaksi? kirjoitti:
Henkilö majailee ihan Suomessa, mutta hän on armeijasta eläkkeellejäätyään (tai jo aikaisemmin)
harjoittanut rehellistä liiketoimintaa ulkomailla. Aseet voivat olla siis mistä tahansa hankittuja. Henkilö on kuitenkin(kuten lopussa selviää) sekaantunut myös huumekauppaan.
Tapahtuu erään hänen sukulaisensa murha ja majurin ase on hävinnyt asekokoelmasta.
Tähän tarvitsen kuvauksen aseesta ja mahdollisesti
muita aseita, joita majurin asekokoelmassa rikoskomisario tunnistaa käydessään paikan päällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703159
- 622505
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562146Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942055- 551962
- 421594
- 401560
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141263EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61093