LAAJAKAISTA

Eli, Lahteen olen muuttamassa. Mistä Laajakaistaliittymä? Millaisia hintoja millaisilla nopeuksilla?

Mistä kannattaa ottaa?

Sitten, mikä liittymä pelittää parhaiten, eli ei ongelmia? Kiitos jo etukäteen.
6943
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

saa montakin eri liittymää äsken mainitun baanan lisäksi: Elisa, Sonera, maikkari ja Päijät-Vision kaksisuuntaisen kaapelitv-verkon alueella myös kaapeliliittymän. Mulla itsellä on Elisa ja mitään ongelmia ei ole ollut.

Äänestä

Mulla on vähän antipatioita tuota baanaa kohtaan. Joskus se mulla oli ja ihan hyvin se pelitti, mutta alko ärsyttämään kun irtisanoin liittymän ja siitä joutui maksaan 13,5e. Ei iso summa, mutta periaatteesta en kyllä haluis mitää irtisanomismaksuja maksella :\ Aikasemmassa viestissä jo noita muita vahtoehtoja kerrottiinkin. Kannattaa seurata mitä härpäkkeitä esim. gigantti tarjoaa liittymän avaamisen mukana. Itse päädyin Soneraan sen hyvien lisäominaisuuksien takia, kuten ilmaisen keltainen pörssi -tunnuksen.

Äänestä

Olen juuri muuttanut keskustasta hieman kauemmas. Keskusta-asunnossa oli Sonera, joka takkuili koko olonsa ajan. Kone myös huuteli viruksia vaikka virustorjunta oli kunnossa. Kerran sitten jälleen oli nettiyhteys poikki. Odottelin tunnin pari eikä toiminut. Seuraavana päivänä sama juttu. Soitin Soneralle ja kysyin miksi näin - koneessani oli niin paljon viruksia joita se lähetti, että yhteys oli katkaistu. En tiedä onko näillä verkoilla minkälaiset erot kun virusohjelmat on kuitenkin kunnossa.

Nykyään on Päijät-Visiolta haettu kaapeliyhteys joka on 512 ja sopimuksessa hinta on vajaa 20 euroa kuussa. Sonera oli 256 ja vajaa 20 euroa kuussa.

Kaapelilaajakaistalla ei ole ollut vielä tänä aikana mitään ongelmaa. Eikä niitä virusvaroituksia joista en paljoa ymmärräkään.

Äänestä

on php:n baana. Ei takkua, eikä yhteys katkeile niin kuin esim. soneralla. Kannattaa kyllä katella tarjouksia ja kysellä millaset jonot on eri palveluntarjoajilla. Jos ei tarvi nettiä kuin perus käyttöön(surfailu yms.) niin kannattaa harkita php:n kaapelimodeemia jos se on mahdollista ottaa. Sen saa ainakin saman tien.

Äänestä

ei maksa mitään

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lady T kirjoitti:

Eli, Lahteen olen muuttamassa. Mistä Laajakaistaliittymä? Millaisia hintoja millaisilla nopeuksilla?

Mistä kannattaa ottaa?

Sitten, mikä liittymä pelittää parhaiten, eli ei ongelmia? Kiitos jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu