Väylän kautta psykaan

Ajattelin hakea ensi vuonna väylän kautta, mikä mahtaa olla opintojen keskiarvoraja eri yliopistoissa? Jos on tästä pääaineesta esim. 4 kakkosta ja muut kolmosia niin onko mahdollisuuksia jatkoon?

Mistään en ole netistä löytänyt virallisia rajoja.
5969
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

En tiedä Yliopiston väylästä, mutta itse yritin aikoinaan väylän kautta TKK:lle. Meitä aloitti väylällä noin 40 henkeä. Väylän kautta pääsi sisään 2 henkeä.
Mutta käytännössä kaikki jotka kävi kurssit loppuun pääsi seuraavan vuonna pääsykokeiden kautta helposti sisään (jopa minäkin).

Äänestä

Jos ei ole aivoja päästä sisään, niin sitten niitä ei ole! That's it!

Äänestä
  • Täytyy sanoa että ennen avoimen opintojani olin ihan samassa uskossa ja luulin pääseväni helpollakin, mutta nyt kun katson taaksepäin niin ajattelin kyllä melko yksipuolisesti. Ne arvosanat kun eivät putoa itsekseen vaan saa lukea kiloittain kirjallisuutta joka pitää pystyä käsittelemään ja tuottamaan omin sanoin ja ajatuksin höystettynä paperille. Yhteydenpito opettajiin on täysin itsensä varassa ja väyläkriteerien suorittaminen jos mikä osoittaa että on valmis ottamaan vastuun opinnoistaan tutkintoon saakka ja toimimaan vastuullisessa ammatissa.

    Mulla on keskiarvoksi tulossa ET eli täysiä pisteitä olen saanut samoista tehtävistä ja samoilta psykologian tuntiopettajilta kuin yliopistossa. 4 on nyt HT-arvosanoja ja haluaisin vain tietää kuinka paljon parempaan minun tulisi pystyä, vai lähdenkö korottamaan yo-arvosanojani läpäistäkseni pääsykokeet (parista pisteestä jäi monivalinnassa). Tiedän että kilpailu on kovaa, sillä motivaatio on avoimen opiskelijoilla kohdillaan.

    Äänestä

Otsikko kertoo kaiken.

Äänestä

Jos psykologin ammattitutkinnon haluaa, pitää mennä pääsykokeiden kautta.

Avoimen kauttaa pääsee opiskelemaan rajoitetun määrän psykologian opintoja ja valmistuu esim erityisopettajaksi.

Jos lukiosta jäi käteen heikommat paperit, pitää lukea pääsykokeisiin muita paremmalla tuloksella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikä pisteraja kirjoitti:

Ajattelin hakea ensi vuonna väylän kautta, mikä mahtaa olla opintojen keskiarvoraja eri yliopistoissa? Jos on tästä pääaineesta esim. 4 kakkosta ja muut kolmosia niin onko mahdollisuuksia jatkoon?

Mistään en ole netistä löytänyt virallisia rajoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu