Linux ja WinXP samaan verkkoon

Kone on 350 MHz P2 ja 320 Mb muistia, ajattelin asentaa siihen Linuxin, vaan minkä distron?

Koneen tehtävä olis jakaa ADSL 4 läppärille joissa jokaisessa WinXP, printteri olis Linux koneessa ja myös tallennuskansiot mihin winikat tallentais yhteiset tiedostot. Myöhemmin ehkä asentaisin Apachenkin koneelle.

Eli onko helppo homma Samban kanssa? Mutta mikä distroa ja miksi juuri se?

Nyypiö kiittää asiantuntevista ja perustelluista vastauksista.
2283
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

"Kone on 350 MHz P2 ja 320 Mb muistia, ajattelin asentaa siihen Linuxin, vaan minkä distron? "

Eipä ole suuresti väliä, minkä valitset. Kaikissa perusjakeluissa on tarvittavat serveri-softat.
Edes grafiikkaa ei tarvitsisi asentaa serveriin.

SWAT taisi olla kätevä ohjelma Samban konfigurointiin. Netti on pullollaan ohjeita - tuskin niitä pystyt välttämään.

PS. Tuon tulostimen Linux-tuki kannattaa selvittää. http://www.linuxprinting.org/

Jakeluja siis vaikka Debian, Slackware, Fedora/RHEL ( kloonit), Mandrake, SuSE jne. jne. jne.

Vaikka Tumpelon Linux onkin jo monelta osin vanhentunut, löytyy siitä perusasiaa aiheeseen tutustumiseksi:
http://www.saunalahti.fi/~korhorm/Tumpelon_Linux/

Äänestä

>...onko helppo homma Samban kanssa?

Kyllä on.

>...mikä distroa...

Mikä tahansa laajalevikkinen. Helpoimpia aloittelijalle ehkä Mandriva, Fedora ja Ubuntu.

>...miksi juuri se?

Tähän tulet saamaan varmaankin useita "luonnonlaki"-tasoa olevia perusteluja jotka kaikki johtuvat osaamisen puutteesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Janne kirjoitti:

Kone on 350 MHz P2 ja 320 Mb muistia, ajattelin asentaa siihen Linuxin, vaan minkä distron?

Koneen tehtävä olis jakaa ADSL 4 läppärille joissa jokaisessa WinXP, printteri olis Linux koneessa ja myös tallennuskansiot mihin winikat tallentais yhteiset tiedostot. Myöhemmin ehkä asentaisin Apachenkin koneelle.

Eli onko helppo homma Samban kanssa? Mutta mikä distroa ja miksi juuri se?

Nyypiö kiittää asiantuntevista ja perustelluista vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu