Netti ja kannettava

Täh häh

Elikkäs, meillä on jo pöytäkone jossa ADSL. Olen nyt hankkimassa läppäriä, miten nettihomma siinä toimii?

En sitten ymmärrä tietokoneista juuri mitään, joten puhukaa mahdollisimman selkokielellä :)

6

984

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qsl man

      ei mitään ihme ongelmia pitäs olla. kumpikin vaan samaan adsl modeemiin jos on tilaa liittimille USB tai RJ 45 jne,..

      • tumppu1st

        ...sitten tulikin ;)

        -T


    • Käytännössä kaikissa kannettavissa on nykyään verkkokortti, joten se puoli on kunnossa. Oleelliseta on se, millainen ADSL-modeemi sinulla on, sisäinen vai ulkoinen. Jos modeemi on sisäinen (toivottavasti ei), kytketään puhelinpistorasian piuha suoraan kiinni pöytäkoneen persiisiin. Jos taas modeemi on ulkoinen, puhelinpistorasian piuha on kiinni jonkinlaisessa ulkoisessa laatikossa, joka taas kytketään verkkokaapelilla tietokoneeseen.

      Parhaassa tapauksessa sinulla on ulkoinen modeemi, joka sisältää reitittimen, eli siinä on useampia paikkoja tietokoneiden verkkokaapeleille. Silloin voit vain ostaa verkkopiuhan (kaupassa tiedetään jos kysyt sellaista) ja kytkeä läppärisi modeemiin.

      Jos taas modeemissa on vain yksi paikka verkkopiuhalla, joudut ostamaan reitittimen, joka jakaa tuon yhteyden useammalle koneelle. Reititin kytketään ADSL-modeemin ja tietokoneiden väliin, eli tietokoneista verkkokaapelit reitittimeen ja reitittimestä yksi verkkokaapeli modeemiin. Asiantuntevissa tietokoneliikkeissä osaavat auttaa, kun kysyt reititintä ADSL-modeemin ja tietokoneiden väliin.

      Monissa kannettavissa on usein myös langaton verkkokortti, joten voit harkita sellaista reititintä, jossa on myös langattoman verkon tukiasema. Tällöin et ole läppärisi kanssa verkkokaapeleiden rajoittama, vaan yhteys kulkee radioaaltoja pitkin. Langattomat verkot ovat kuitenkin sen verran pitkä tarina, että ei siitä tässä enempää.

    • Arska

      Halvimmalla pääset, kun hankit atk-liikkeestä myös pöytäkoneeseen wlan-verkkokortin. Hinta n. 30e.

      Pöytäkone jakaa netin kannettavalle-> et tarvitse piuhoja koneiden välille. (Netti tulee langattomasti radioaalloilla.) Miinuksena tässä vain on, että pöytäkoneen pitää olla päällä jotta pääset läppärillä nettiin.

      Varmista vielä, että kannettavasta löytyy WLAN. Nykyään se kyllä löytyy lähes aina.

      • neuvoton

        Jos hankin pöytäkoneeseen wlan-kortin niin voinko olla läppärillä vaikka toisessa kaupungissa päästäkseni nettiin? Edellyttäen tietenkin että pöytäkone on päällä.


      • ainakaan
        neuvoton kirjoitti:

        Jos hankin pöytäkoneeseen wlan-kortin niin voinko olla läppärillä vaikka toisessa kaupungissa päästäkseni nettiin? Edellyttäen tietenkin että pöytäkone on päällä.

        vielä käy. Odotellaan niitä ilmaisia langattomia nettiyhteyksiä pari vuotta vielä.
        Turku, Lahti ja Oulu ovat toistaiseksi sen verran edistyksellisiä että liikennettä löytyy. Jatkossa tulee olemaan ilmaisia wlan-verkkoja ainakin suurimmissa kaupungeissa, vaikka operaattorit niitä vastustavatkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      105
      1875
    2. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      60
      810
    3. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      263
      765
    4. 43
      724
    5. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      126
      679
    6. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      44
      561
    7. Ketä sinä sitten

      Rakastat?
      Ikävä
      37
      544
    8. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      59
      469
    9. Tämmöistähän tämä meillä ollut

      Sanatonta rakkautta.
      Ikävä
      29
      459
    10. Martinan naama Seiskan kannessa

      Tekstinä: konkurssin karut taustat. Mitähän mahtaa vaikuttaa valmennuksiin, kun porukka lukee kuinka paljon imuroinut it
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      452
    Aihe