lähihoitajien valmistuminen

Aloitin itse juuri lähihoitajaopinnot, ja nyt kysynkin,valmistuuko niitä liikaa? Koulussammekin on monta lähihoitsu luokkaa ja nytkin työkkäri järjestää lähihoitaja koulutuksen. Riittääkö muka kaikille valmistuville töitä? Kertokaas jo valmistuneet työtilanteistanne, saitteko kuinka pian töitä ja vielä omalta suuntaumisvaihtoehdolta (lapset ja nuoret/ ensihoito / vammaistyö..jne? Kaikenlaiset alaan liittyvät kommentit tervetulleita..kiitos! :)
5852
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Onnea opinnoillesi! Olen keväällä 2005 valmistunut lähihoitaja ja suuntautumiseni lasten ja nuorten hoito ja kasvatus.

Olen kyllä sitä mieltä, että kaikille valmistuville ei töitä löydy. Täytyy sanoa, että vaikka olen ahkerasti hakenut töitä, ei ole löytynyt, eikä niitä kovin helpolla löydy ainakaan lasten puolelta. Tuurilla saattaa päästä ehkä, ainakin täällä lounais-suomessa.
Vanhustyön puolelta löytyisi varmasti töitä..

Opinnot oli mielenkiintoisia vaikkakin on sisällytetty mielestäni liikaa kaikkea. Suuntautumisopinnot oli tosi jes juttu kun pääsi opiskelemaan sitä omaa kiinnostustaan.

Vielä kerran onnea opinnoillesi ja menestystä!

Äänestä

Luin sairaanhoitajaksi kun aikaisemmalla lähihoitajankoulutuksella ei enää meinannut töitä löytyä. Täällä pääkaupunkiseudulla lähäreiden paikat täytetään nykyään sairaanhoitajilla.

Äänestä

Valmistuin reilut 2 vuotta sitten.Muistan kun viimeisenä koulupäivänä kyseltiin luokilta(suuntautuneilta), kuinka monella on töitä tiedossa valmistumisen jälkeen alata.Päättöjuhlassa niistä sitten oli mainintaa:Vanhustyön ja sairaanhoidon ja huolenpidon lähihoitajilla lähes kaikilla,mielenterveyteen muutamalla samoin lapsiin suuntautuneilla.Vammaistyön luokkaa ei ollut.

Äänestä

... diagnoosi, ei ammatti!

Äänestä

Oon ollu valmistumisesni jälkeen sijaisena vanhainkodissa. Nyt loppuu sijaisuus eikä vielä ole muuta työtä löytynyt tilalle vaikka olen kovasti kysellyt sieltä täältä. Hieman pelottaa tulevaisuus. Kai se on sit opiskeltava sh: ksi.

En ole ilmeisesti tarpeeksi suureen ääneen nykyisellä työpaikallani sanonut haluavani jatkaa, koska yksi pidempiaikainen sijaisuus meni sivu suun... Tai sitten -mikä on todennäköisempää- en oo tarpeeksi hyvä :(

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ambrosia kirjoitti:

Aloitin itse juuri lähihoitajaopinnot, ja nyt kysynkin,valmistuuko niitä liikaa? Koulussammekin on monta lähihoitsu luokkaa ja nytkin työkkäri järjestää lähihoitaja koulutuksen. Riittääkö muka kaikille valmistuville töitä? Kertokaas jo valmistuneet työtilanteistanne, saitteko kuinka pian töitä ja vielä omalta suuntaumisvaihtoehdolta (lapset ja nuoret/ ensihoito / vammaistyö..jne? Kaikenlaiset alaan liittyvät kommentit tervetulleita..kiitos! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu