Eli sielä kun ollaan, nii mitä niillä uruilla pitää soittaa sielä yhessä huoneessa ja mitä siitä tapahtuu?
ultimecia's castle
fffani
6288
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
OMEGA Weapon.. kun painaa kaikkia soittimen näppäimiä yhtä aikaa pohjaan...:) pelin pahin vastus yli miljoona healthia!
Paina kaikki napit pohjaan yhtaikaa ja pääset suihkulähteen luota vasemmalla olevaan viemäripaikkaan. Jäikö epäselvaksi?
omega weaponia vastaan taistellana kun soitetaan kelloa ultimecian linnassa, ei pianoa
Soita Mozarttia muutama kappale, niin Ultimecian pää räjähätää palasiksi ja voit juoda pään puolikkaasta kookosmehua :P
Mitä niillä uruilla oikeesti ees tehdään??
http://www.fffin.com/ff8/vinkit-sekalaista.php#omega
tuossa on.
lyhyesti:
eli ensin pitää soittaa KELLOA.
vaihtaa omega-ryhmään.
mennä omegaa kohti ja voittaa.
pitkästi:
Ultimecian linna
Linna kannattaa käydä tyhjentämässä vaikka samantien kun saapuu nelos-cd:lle.
Omegaa lukuunottamatta kaikki pomot ovat helppoja jos olet hankkinut kaikki parhaat junction taiat, joten en käy niiden tappamista sen enempää läpi. Laita kaikille hahmoille Darkside, Recover ja Revive abilityiksi ja avaa ensimmäisenä Command. Darkside on kolmella GF:llä (Diablos, Doomtrain ja Eden) joten jokainen näistä GF:stä tulisi antaa eri hahmolle. Hakkaa kaikki Darksideillä maahan (paitsi Red giant Diabloksella sekä Cactuarilla). Palkintona seuraavat esineet:
Megalixir
Rocket engine
Elem guard
Elem atk
Diamond armor
Magic armlet
Status atk
Status guard
Lisäksi voit hankkia yhden Rosetta stonen seuraavasti: Huoneessa jossa on kaksi hissiä, sinun pitää saada painavampi ryhmä ylös (ryhmä jossa on enemmän mieshenkilöitä painaa enemmän). Päästyäsi ylös saat Floodgate keyn, jonka kanssa voit mennä kellareihin vääntämään vivusta niin että vesi valuu pois.
Tämän jälkeen käy soittamassa urkuja huoneessa jossa on mustaa sumua (ja Omega). Iske kaikki soittonapit kerralla pohjaan ja palaa takaisin suihkulähteelle. Mene oikealle ja kaltereiden pitäisi olla auki. Lyhyen juoksentelun jälkeen löydät laatikon jossa on Rosetta stone.
Nyt kun ollaan tänne asti jaksettu tulla niin voit saman tien vetäistä Omegaa nekkuun ilman mitään tylsiä Heroja tai Holy wareja. Laita Brothers ja Cactuar GF:t kahdelle eri hahmolle ja ota Defend ability käyttöön. Kaikilla hahmoilla pitäisi myös olla 9999 HP ja jos tasot ovat 100, niin 100 Deathia status defensessä. Item olisi hyvä löytyä parilta hahmolta, samaten Revive ja Recover. Magicin voit myös ottaa jos haluat käyttää Hastea ja Meltdownia. Hanki ennen taistelua Mega-potioneja (vaikka Cottageista Recov med-RF:llä) sekä Aura stoneja (ks yllä).
Omegalla on kaksi hyökkäystä joilla on jotain merkitystäkin. Megiddo flame tekee 9998 kaikkiin aina, aivan sama miten suojaudut. Eli ennen tätä kaikkien HP tulisi olla 9999. Toinen on Terra break, joka tappaa takuuvarmasti koko porukan (~4000 vahinkoa per isku, tai ~2000 protectin kanssa vitalitystä riippumatta). Terra break on kuitenkin fyysinen hyökkäys ja Defend tiputtaa sen tekemän vahingon nollaan. Jotta osaisit varautua, niin kerrottakoon että Omega tekee hyökkäykset seuraavassa järjestyksessä.
1. Meteor
2. Megiddo flame
3. Gravija
4. Terra break
5. Ultima
6. Light pillar
Lisäksi Omega saattaa iskeä välissä fyysisiä hyökkäyksiä, mutta ne eivät kuulu hyökkäysohjelmaan joten älä hämäänny.
Eiköhän Omega näillä avuilla kaadu ja näin olemme hankkineet kaiken mitä Ultimecian linnasta irti lähtee (Omega siis tipautti Three starsin) ja voimme lähteä pois
^(kykyjen maksimointioppaasta, sama sivusto)^