Työpaikka ja sähköposti

lukuoikeus??

Onko missään tietoa,dokumenttia siitä, että , onko työntekijällä oikeus lukea sähköpostinsa työpaikalla ( kyseessä hoitolaitos)???
Työnantaja on tehnyt kaikille työntekijöille omat sähköpostit, mutta saako postit lukea työaikana??????????
Antakaa neuvoja ja äkkiä!!!!!

2

366

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tarvitseeko kaikista asioista tehdä kovin vaikeita? Jos työnantaja järjestää sähköpostipalvelun, niin ainakin työhön liittyvät sähköpostit pitäisi saada lukea työaikana, jos ne eivät estä varsinaisen tehtävän suorittamista. Henkilökohtaisten asioiden hoidosta työaikana ja työnantajan palveluita käyttäen työnantaja voi varmaan sanella juuri haluamansa säännöt.

      P.S. Yksi kysymys- tai huutomerkki riittää. Vituttaa lukea tällasii juttui!!!!!!?!?!?!!!111lolrotflmaoa

    • Itsekin hoitoalalla

      Meitillekin tuli koko sairaalan henkilökunnalle postit. Ei tuosta tullut mitään ohjeita työaikana lukemisesta, mutta nykyisen punakynäpolitiikan aikana se taitaa olla kokolailla vaikeaa. Avaa ensin se 800MHZ:n Windowsiin tukehtuva kone omilla tunnuksillasi (odota n 5min) käynnistä se Outlook (odota toiset 5min) ja totea, ettei siellä vieläkään ole muuta, kuin se "tervetuloa MS Outlook..." ja taas sulje ja kirjaudu ulos (nyt voi mennä tekemään töitäkin, seuraava aloittaa tuon kirjautumis-odotus rutiinin).

      Kyllä siinä alkaa työkaverit katsomaan ja sanomista syntyy, kun säästösyistä alle minimiin karsitusta porukasta joku istuu koneen äärellä vaikka olisi kiirekin.

      Itselläni ei työhön liittyvää sähköliikennettä ole, joten en ole sitä koko postia avannut, kuin kerran pari kokeeksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      105
      1973
    2. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      67
      831
    3. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      263
      765
    4. 45
      744
    5. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      126
      679
    6. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      44
      571
    7. Ketä sinä sitten

      Rakastat?
      Ikävä
      39
      562
    8. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      59
      489
    9. Tämmöistähän tämä meillä ollut

      Sanatonta rakkautta.
      Ikävä
      29
      469
    10. Martinan naama Seiskan kannessa

      Tekstinä: konkurssin karut taustat. Mitähän mahtaa vaikuttaa valmennuksiin, kun porukka lukee kuinka paljon imuroinut it
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      462
    Aihe