Mokasinko?

Moi

Olisin kysynyt, mitä olette mieltä:

Ostin näytönohjaimen, kotelon, muistia ja siirsin vanhasta koneestani emolevyn prossuineen uuteen koteloon. Ensimmäisellä kerralla näytönohjain ei inahtanutkaan ja vein sen takaisin liikkeeseen. Sain uuden ja uusi toimi ihan hyvin jonkin aikaa mutta sitten illalla käynnistäessäni konetta se vain piipitti, eikä mitään tapahdu. Ei siis kuvaa. Otin ohjaimen pois ja koetin ilman näytönohjainta ja sama juttu piipitystä vaan kuuluu.

Mitä pitäisi tehdä? Asensin ohjaimen ohjeiden mukaan ja kaikki toimi vielä edellispäivänä.

Antti

4

843

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taikahattu

      Voi olla, että jokin komponetti/liitäntä on oikosessa (Muistikammat kunnolla kiinni emossa?).Kokeile resetoida tämän jälkeen CMOS mikäli piippaa vieläkin.

    • Kannattaa ottaa piippaaminen ylös, esim. kirjoittaa tuo tyyliin "pitkäpiippaus, lyhyt lyhyt.." jne. Sitten jostain emolevyn manuaalista esim. katsoa mitä tuo kyseinen piippaus tarkoittaa. Voihan olla, että näytönohjaimesi on mennyt särki ja emolevy ilmaisee esim. ettei se tunnista mitään näytönohjainta olevan kiinni

      • Tämä auttaa erityisesti!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      64
      3870
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      66
      3652
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      109
      3495
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      64
      2871
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      73
      2706
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2241
    7. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      53
      1504
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1155
    9. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1142
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      1138
    Aihe