En ole koskaan vielä omistanut piilareita, mutta nyt olen ajatellut kokeilla. Mietiskelin tuossa että kuinkahan esim. kuukausipiilolinssien kanssa toimitaan. Itse en luultavasti piilareita käyttäisi joka päivä, kenties muutaman kerran viikossa harrastusten parissa. Pitääkö kuukausilinssit nakata menemään kuukauden kuluttua siitä kun on sen pakkauksen korkannut, vai voiko niitä kayttää vähän kauemmin, jos ei niitä paljoakaan käytä? Juolahti vain mieleeni tiedustella joltain viisaammalta...kiitos sulle joka vastaat!
kuukausipiilareista
Lottis
71210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kuukausipiilarit on nimenomaan heitettävä pois kuukauden kuluttua ekasta käyttökerrasta.
Kuukausipiilareita saa käyttää maksimissaan n. 6 viikkoa käytön aloittamisesta. Eli jos tosiaan käyttää vain muutamana päivänä niin saattavat mennä jopa tuon 6 vkoa. Jos taas käyttää jatkuvasti niin saattaa joutua vaihtamaan jo ennen kuin tulee 4 viikkoa täyteen. Kysy optikolta.
Optikkona vastaan tähän että kuukausilinssejä ei saa käyttää yhtään yli kuukauden ensimmäisestä käyttökerrasta laskien.
mistä sen tietää että saa käyttää maksimissaan 6vkoa? Mitä sitten tapahtuu jos käyttää yli??
mitä niille piilolinsseille yhtäkkiä muka tapahtuu...!?
mä ainakin oon pitäny reilusti yli kuukauden monesti. mitään ei oo tapahtunut, ja hyviltä tuntuu.
Sinuna hommaisin ehkäpä ennemmin kertakäyttölinssejä kun kerran vain muutaman kerran viikossa pitäisit piilareita. Kertakäyttölinsseillä on myös hyvä opetella laittamaan linssit silmään. Itselläni se oli aluksi aika sähellystä. Aloitin kertakäyttöisillä, sitten oli kuukauslinssit ja rahan säästämisen takia nyt on vuosilinssit.
Siis, anteeksi tyhmä kysymys, mutta mitä ovat vuosilinssit? Edes siihen aikaan, kun minä 80-luvun lopulla aloitin piilarien käytön, ei yhtä paria puolta vuotta kauempaa käytetty. Onko kuitenkin kyse pehmeistä piilolinsseistä?
Onko tuo nyt sitten järkevä säästökohde; käsittääkseni kertakäyttöpiilolinssit ovat kuitenkin kaikkein terveellisimmät silmälle.
Vuosilinsseiksi kutsutaan niitä linssejä joiden käyttäaika voi olla yli kuukauden. Käytännössa se taitaa olla 6 kk. Mutta jotkut pitävät kaksikin vuotta.