Mietin tässä kun lukiot taas aloivat ja viikonlopuille mietin sopivaa tekemistä joten suosittelisitteko jotain sici kirjallisuutta?
Asimov ja Star Wars ovat jo tuttuja...
Toivoisin että kirjastoista löystyisi muutakin hyvää scifiä...
Mitä siis?
Suosittele scifiä:
18
2181
Vastaukset 18
- Hartte-Vainaa
Luin tässä joitakin vuosia sitten muutamia Stanislaw Lem-nimisen miehen kirjoja. Etenkin Tähtipäiväkirjat oli hulvattoman hauska.
Lisää tietoa Lemistä:
http://www.risingshadow.net/phpBB2/author.php?author_id=50
Pitäisi kai hankkiutua kirjastoon ja lukea loputkin hänen tuotannostaan...- -jh-
Adams, Douglas
1: Linnunradan käsikirja liftareille
2: Maailmanlopun ravintola
3: Elämä, maailmankaikkeus - ja kaikki
4: Terve, ja kiitos kaloista
5: Enimmäkseen harmiton
Banks, Iain M.
1: Muista Phlebasta
2: Pelaaja
3: (The State of Art)
4: Aseiden käyttö
5: (Excession)
6: (Inversions)
7: Tähystä tuulenpuolta
Card, Orson Scott
1: Ender
2: Kuolleiden puolustaja
3: Kansanmurha
4: (Children of the Mind)
Le Guin, Ursula K.
1: Pimeyden vasen käsi
2: Osattomien planeetta
3: Maailma, vihreä metsä
Simmons, Dan
1: Hyperion
2: Hyperionin tuho
3: Endymion
4: Endymionin nousu
Näillä pitäisi päästä jo ainakin alkuun. - le-on
joo,olen kanssasi samaa mieltä Lemin kirjoista.
tähtipäiväkirjojen lisäksi hauska on myös kyberias
-vakavampaa puolta lemissä on tietenkin..
solaris(jonka tarkovskin filmatisointi on
alan huippua edelleen) ja voittamaton...
siitä vaan lukemaan niitä..jotka vielä
eivat niihin ole tutustuneet... ; )
- spot
Avaruuden kauppamiehet ja jatko-osa, Kauppamiesten sota, omalla tavallaan ajankohtaisia.
http://www.aikakone.org/arkisto/arvostelut/k90kauppasota.htm Huiput:
Greg Bear: Veren musiikkia
Alfred Bester: Määränpäänä tähdet
David Brin: Tähtisumu nousee
Frank Herbert: Dyyni 1-3
Clifford Simak: Väliasema
Arkadi & Boris Strugatski: Stalker
muita hyviä
Likimain kaikki Arthur C. Clarkelta
Harry Harrisonin Ruostumaton Teräsrotta kirjat
Robert Heinlein: Kuu on julma
Risto Isomäen kirjat
Daniel Keys: Kukkia Algernonille
Jeff Long: Helvetin piirit
Larry Niven: Rengasmaailma
Frederik Pohl: Avaruuden Portti
Carl Sagan: Ensimmäinen yhteys
Norman Spinrad: Kapteenin tarina- vesar
Vinge, Vernor: Linnunradan ääret ja sitten oli joku toinen, olisko ollut maailmojen syvyydet samalta kirjailijalta.
Reynolds Alastair: Kuilukaupunki 1-2
William Gibson: Neurovelho, Kreivi Nolla, Mona Lisa
- ColdWine
Alastair Reynolds, suomennettu ainakin Ilmestyksien avaruus.
Jos englannin kieli sujuu, niin kannattaa lukea Peter F. Hamiltonia, ainakin Reality Dysfunction, Neutronium Alchemist ja The Naked God (muodostavat trilogian).- -jh-
Frank Herbertin Dyyni saaga kuuluu tähän ärsyttävään kategoriaan "Suomennetaan pari ensimmäistä ja jätetään muut kääntämättä." Se mitä on suomennettu on tosiaan vain alkusoitto. Ja tässä avoimeksi jääneessä sarjassa tarina vain paranee loppua kohden.
1. Dune (suom. Dyyni 1-3)
2. Dune Messiah (suom. Dyynin messias)
3. Children of Dune
4. God Emperor of Dune
5. Heretics of Dune
6. Chapterhouse: Dune
Lisäksi Frankin poika Brian on kirjoittanut Kevin J. Andersonin kanssa kirjoja, jotka käsittelevät aikaa ennen Dyyniä. Näitä ei voi missään tapauksessa pitää pelkkänä rahastuksena. Ja samoilta miehiltä on myös tuloassa jatkoa itse varsinaiseen Dyyni saagaan.
Prelude to Dune
1. House Atreides
2. House Harkonnen
3. House Corrino
Legends of Dune
1. The Butlerian Jihad
2. The Machine Crusade
3. The Battle of Corrin
Lisää tietoa Dyynistä löytyy osoitteesta http://www.dunenovels.com/ - The Rat
-jh- kirjoitti:
Frank Herbertin Dyyni saaga kuuluu tähän ärsyttävään kategoriaan "Suomennetaan pari ensimmäistä ja jätetään muut kääntämättä." Se mitä on suomennettu on tosiaan vain alkusoitto. Ja tässä avoimeksi jääneessä sarjassa tarina vain paranee loppua kohden.
1. Dune (suom. Dyyni 1-3)
2. Dune Messiah (suom. Dyynin messias)
3. Children of Dune
4. God Emperor of Dune
5. Heretics of Dune
6. Chapterhouse: Dune
Lisäksi Frankin poika Brian on kirjoittanut Kevin J. Andersonin kanssa kirjoja, jotka käsittelevät aikaa ennen Dyyniä. Näitä ei voi missään tapauksessa pitää pelkkänä rahastuksena. Ja samoilta miehiltä on myös tuloassa jatkoa itse varsinaiseen Dyyni saagaan.
Prelude to Dune
1. House Atreides
2. House Harkonnen
3. House Corrino
Legends of Dune
1. The Butlerian Jihad
2. The Machine Crusade
3. The Battle of Corrin
Lisää tietoa Dyynistä löytyy osoitteesta http://www.dunenovels.com/Nyt pitää kyllä pistää iso vastalause, vaikka aiemman postauksesi lista olikin erittäin makuuni.
Herbertin dyynistä ei kannata lukea oikeastaan kuin kaksi ensimmäistä osaa - ja kolmonen jotta tarinan saa päättymään. Siis tuon Dyyni 1-3.
Dyynin messias on jo selkeästi huonompi, Children of dune suorastaan pitkästyttävä ja GEoD... Jaa, siihen minä vähän niin kuin lopetinkin. Sitä sietää vain tietyn määrän paskaa kerrallaan... :)
Hyvä on, on mahdollista että osat 5 ja 6 paranevat taas, en vain pahemmin luota siihen. :) - volyova
Muuten: A Reynolds on ihan järkyttävän huonoa tavaraa jos vertaa I Banksiin. 500 sivua kirjoitettu niin kuin jotain D-luokan tvsarjaa.
- sci-fi
Robert A Heinlein, Kissa muurin läpi on ok.
- The Rat
Heinlein nyt on muutenkin mielenkiintoinen kirjailija... Ja yksi todella hauska elokuvakin tulee heti mieleen, perustuen tuon kirjailijan teoksiin. Ja oikea vastaus - Starship Troopers. Mielestäni elokuvasta välittyy ironia jopa paremmin kuin kirjasta. :)
- Scifiä vuodesta 1-2
Edellä lueteltujen (varsinkin Arthur C. Clarken) lisäksi:
Suomeksi hyviä:
Robert A. Heinlein: Tuomiopäivän komedia
Fred Hoyle: Los Angeles ei vastaa
Englanniksi:
Arthur C. Clarke & Stephen Baxter: The Light of Other Days.
Greg Bear: Eon, Eternity, Blood Music
"Ei-puhdasta" sci-fiä englanniksi:
Lincoln Child: Utopia (jännitystä)
Terry Pratchett: Koko tuotanto loistavaa kielenkäyttöä ja sanaleikkejä, joita ei ole hyvin käännetty suomeksi. Nyky kirjailijoista aivan kärki huippua
Iain M. Banks.
Vanhoja varmoja tietysti
Arthur C. Clarke
Fred Hoyle
Strugatskin veljekset
Stanislaw Lem
Kurt Vonnegut (tästä voidaan väitellä, onko scifiä)
Philip K. Dick
William Gibson
Asimovin säätiö on kyllä loistava, mutta tuota Star Wars osastoa en alan vannoutuneena harrastajana suosittelisi kuin aivan perheen pienimmille.- Yunalesca
Darren Shanin Friikkisirkus -sarja on todella hyvä. Niistä löytyy kaikkea vampyyreistä vampaneeseihin ja käärmepojista hulluihin susimiehiin... Kirjoja taitaa olla 4 ja enkunkielisinä enemmänkin... Suomentaja on päättänyt lopettaa kääntämisen en tiedä miksi, mutta tarjolla olevat kirjat kannattaa lukea!!
- IMMU
Tuossa ylempänä viestiketjussa keskusteltiin Tarzanin luojan Buroughsin (nimi ilmeisesti vain sinnepäin)Mars-sarjasta, kannattaa tutustua, on meinaan aitoa tavaraa. Täällä onkin ehdotettu jo paljon hyviä, mutta kyllä esim. Jules Vernen tuotannosta löytyy lähes Scifi kamaa.
- puhuri
Ne Friikkisirkukset on muuten ihan paras sarja!! Mäkään en vaan ymmärrä miks niiden suomennokset pitää lopettaa... Niitähän on okeesti jotain yli 25 kaiken kaikkiaan. Mut kandee tosiaan lukee!
- takiainen
Dyyni-sarja
Frankenstein
Ja jos Jules Vernen kirjat lasketaan scifiksi :) olivat sitä varmaan aikoinaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä haluaisit minusta mies
Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm69949- 55928
Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin
Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s42863Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."
Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k54665Selvitetään tämä meidän välinen juttu
Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte21664- 33615
Martina ja Levin kiinteistö
Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.249560Harmittaa kun en saa edes tietää
miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää44548Miesten vs naisten älykkyys
Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br162507Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta
Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi5491