Vihkikullista uusi sormus

Mitä mieltä olette?
Voiko vanhasta jo ennen avioituneen ja nykyisen sulhaseni vihkikullista tiettää kultasepällä uuden vihkisormuksen.

Ihan tunteen tasolla vähän mietityttää...

Käytännössä sehän on uuden veroinen.

Mitä mieltä olette...?
92569
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

en missään nimessä haluaisi itselleni vihkisormusta joka olisi teetetty vanhoista vihkisormuksista. Uuteen liittoon en haluaisi mitään "vanhoja muistoja" tämän sormuksen kera joka varmasti muistuttaisi läpi elämän menneestä. Omalla kohdallani se olisi täysin mahdoton ajatus.

Äänestä
  • Voihan vanhoissa muistoissa olla jotain hohtoa kihla- ja vihkisormuksina. Minä aion aikanaan tyttärelleni antaa hänen vanhempansa vihki- ja kihlasormukset. Tyttäreni isä kuoli kun hän oli murkkuikäinen ja hän kaipaa edelleen isäänsä. On tietenkin hänen asiansa miten hän käyttää sormuksia. Näitä sormuksia ei tarvitse muuta kuin isontaa tai pienentää. Voihan tuleva sulho teetättää niihin timantteja jos haluaa. Eikä näitä tarvi sulattaa.

    Etkö edes tällaisessa tapauksessa tekisi poikkeusta?

    Äänestä

Ai vihkiKULLISTA? ja entisestä vielä. no ei tunnu hyvältä idealta, jotenkin kalskahtaa se menneisyys kuitenkin siinä. ja en mä ainakaan haluis mitään kullia mihinkään sormeeni. joten en kyllä suosittele.

sitä paitsi ei ne aina sitä kultaa oikeasti sulata, koska on aika kova työ ja kallis homma alkaa sulattamaan yhtä sormusta, joten usein tilalle tulee vaan se uusi sormus joka on valittu, vaikka oman kultansa antaisikin.

Äänestä

Kiitos päivän makeimmista nauruista.. meinasin tippua penkiltä "kulta, tehdäänkö kullista sormus?"

Äänestä
  • no joo.. verbaalivirtuoosin kukkanen...
    joskus hauskuuttaa sanaleikki... kerrassaan mainio...

    Äänestä

  • sananiekka kirjoitti:

    no joo.. verbaalivirtuoosin kukkanen...
    joskus hauskuuttaa sanaleikki... kerrassaan mainio...

    Minäkin heti ajattelemaan asiaa kaksimielisesti ja yllätyin, kun jotkut aloittivat vastailun "ihan tosissaan", mutta löytyipähän täältä häntäpäästä porukkaa samoissa (pervoissakin) ajatuksissa...

    Äänestä

Entisen mieheni kanssa hankituista kihloista teetin kaksi kaulaketjuun laitettavaa riipusta, kauniita ovat ja jatkuvassa käytössä vuoron perään.

Äänestä
  • Lähes sama juttu mulla. Kultaseppä sanoi ,että näistä vanhoista vihkisormuksista tuleekin hyvää vitjatavaraa.Bismarck-ketjua tietätin.

    Äänestä

  • Malla kirjoitti:

    Lähes sama juttu mulla. Kultaseppä sanoi ,että näistä vanhoista vihkisormuksista tuleekin hyvää vitjatavaraa.Bismarck-ketjua tietätin.

    en oikein usko että se seppä väsäsi ketjun vanhoista sormuksista, olis meinaa aika huonoa bisnestä... mutta toi taisikin olla ihan vitsi, eikö vain?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Morsmaikku toinen kirjoitti:

Mitä mieltä olette?
Voiko vanhasta jo ennen avioituneen ja nykyisen sulhaseni vihkikullista tiettää kultasepällä uuden vihkisormuksen.

Ihan tunteen tasolla vähän mietityttää...

Käytännössä sehän on uuden veroinen.

Mitä mieltä olette...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu