Onko Nils Gustafsson syyllinen vai syytön Bodom-järven kolmoismurhaan? Voiko yksityisen ihmisen maassamme tuomita jo ennen oikeudenkäyntiä? Onko tässä asiassa muita voittajia kuin iltapäivälehdet? Voiko Suomen oikeusjärjestelmään luottaa? Entä onko suurin häviäjä lopulta kuitenkin veronmaksaja?
BODOM - OIKEUSJÄRJESTELMÄN LUOTETTAVUUS?
Dedalus
4626
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
On niin vaikea sanoa mitä 45-vuotta sitten tapahtui. Olisi syytä jo haudata koko juttu menneisyyteen !
Hei Suomessa mennään kovaa vauhtia samaansuuntaan kuin Jenkeissä.Lehdistö tuomitsee mielipide kyselyillään.Syyllinen on se joka saa eniten ääniä yleisöltä.
Olen sitä mieltä että näyttö ei riitä. Muistot ja kuvitellut mielikuvat 45 vuoden takaa eivät riitä, ellei tule suoraa tunnustusta.
Sillä perusteella ei voi tuomita, että TUNTUU SILTÄ, että Nils on syyllinen. Tässä nähdään vieläkö Suomi on OIKEUSVALTIO.
...miten tämä liittyy hämeenlinnaan?