Olen...

Rakastunut niin pahasti, että tekis mieli huutaa koko maailmalle, muuta kun en ees uskalla sanoa tätä sille ihmiselle niin pitää olla hiljaa. Mitä oikein pitää tehdä, että uskaltais puhuu jotakin.
3344
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ota pari viinahuikkaa ni johan alkaa juttua tulemaan. auttaa varmasti.

Äänestä
  • Viinassa on ylilyönnin vaara.

    Asia ei todellakaan ole niin, että nuori, joka on räkäkännissä olisi mahtava ja hyvä poika tai tyttö!

    Itsekään en sitä uskonut kun olin jotakin 16. Piti tavata kirjeenvaihtotyttö tansseissa ja työtön isä toi sitten hänet sinne ja sopimus oli, että minun täytyy olla selvänä, kun työtön isä tulee tyttärensä kanssa. Ellen ole selvä, tytön isä vie siten hänet kotiin siitä paikasta.

    En ollut selvä. ja aiheutin varmasti paljon harmia ja surua tuolle tytölle. Luulin että on jotekin mahtavaa kun on ottanut viinaa. Menetin sen mahdollisuuden tutustua tyttöön siten alkoholin takia...

    Viina ei lisää miehisyyttä eikä naisellisuutta. Ei ei.

    Raamattukin antaa ohjeen, että ihmisen täyy ennemmin täyttyä Pyhällä Hengellä, kin juopua viinistä. Viinistä tulee irstas meno.

    18.Älkää juopuko viinistä, sillä siitä tulee irstas meno, vaan täyttykää Hengellä.
    [Jumalan Kansan Raamattu: Ef. 5:18]

    Liiasta viinan käytöstä voi vaikka tulla tahtomattaan raskaaksi jne, jos joutuu huonoon seuraan, joten se ei kerta kaikkiaan kannata.

    Mutta itse kun teen Jumalan valtakunnan työtä tapaan paljon tavallisia nuoria juhlimassa ja monet osaavat olla siististi.

    Muistan eräänkin paikan jossa oli satoja nuoria päinsä juhlimassa, enkä nähnyt ketään sammunutta jne.

    Muta omat alkoholikokeilut loppuivat, kun tulin uskoon Jeesukseen 18 vuotiaana.

    Gallerian sivullani on kyhyt ohje sitä, miten voi tulla uskoon Jeesukseen!

    Parista kaljasta ei helvettin joudu, mutta elämän tapana alkoholi on väärä suunta. Siitä tulee niin paljon pahaa elämään, jos sitä palojon ja pitkäaikaisesti käyttää.

    Jonkin synnin välttäminen pelkästään ei pelasta ihmistä taivaaseen, vaan jokainen ihminen, joka tahtoo taivaseen kuoltuaan tarvitsee saada Jeesukselta synnit anteeksi, eli tulla uskoon Jeesukseen. Jos sinä joka tätä luet, kiinnostut hengellisistä asioista, se on merkki siitä, että Jumala kutsuu sinua nyt. Vastaa Hänen kutsuunsa gallerian sivuni ohjeilla!

    Äänestä

joo sama täällä :P

Äänestä

Kommentoi aloitusta


heehoo kirjoitti:

Rakastunut niin pahasti, että tekis mieli huutaa koko maailmalle, muuta kun en ees uskalla sanoa tätä sille ihmiselle niin pitää olla hiljaa. Mitä oikein pitää tehdä, että uskaltais puhuu jotakin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu