Mikäs kumma siinä onkin, että huonot asiat tuppaavat tulemaan kolmen sarjoissa. Vanha sanontahan sanookin, ettei kahta ilman kolmatta.
Onko muilla kokemuksia moisesta?
Surun Pipanoita
8
592
Vastaukset
itseäni aina ihmetyttää tuo sama asia.
Kun jotain ikävää tapahtuu, kohta tulee oikein sarja ikäviä tapahtumia.
Ilmeisesti tuo vanha sanonta pitää paikkansa.
Vai olisiko niin, että kun jotain ikävää on tapahtunut, ei huomaa niitä kivoja asioita, mitä samanaikaisesti tapahtuu, vaan on aivankuin virittäytynyt vain tuntemaan surua....- neortis
vie peräkkäin aina kolme ihmistä, joitka ovat jotenkin sukulaisia tai jotenkin muuten kuuluvat samaan kategoriaan. Huomasin tämän jo yli 50 vuotta sitten ja se pätee aina. Poikkeuksetta.
- PirreXX
Minäkin olen huomannut saman asian. Ihmettelen vain miksi se aina niin toteutuu, kerta toisensa jälkeen.
- BelleN
Toinen Uskomus on 7 hyvää 7 huonoa.
Onnen Kauppaa Sattumia Suruja Iloja- Loistava.polku
Koko aikuisikäni on kulunut seitsemän vuoden jaksoissa: seitsemän hyvää, tasaista vuotta - sitten seitsemän vuotta onnettomuuksia, sairautta, kuolemantapauksia ym. ym.
Ja sitten alusta.
Ne seitsemän huonoa vuotta ovat juuri taas aluillaan - ja vyöry on jo käynnistynyt. - TipuJuu
Loistava.polku kirjoitti:
Koko aikuisikäni on kulunut seitsemän vuoden jaksoissa: seitsemän hyvää, tasaista vuotta - sitten seitsemän vuotta onnettomuuksia, sairautta, kuolemantapauksia ym. ym.
Ja sitten alusta.
Ne seitsemän huonoa vuotta ovat juuri taas aluillaan - ja vyöry on jo käynnistynyt.mukaan mun 7 epäonnen vuottani pitäis olla jo ohitse, vaan taidan olla se poikkeus, joka vahvistaa tämänkin säännön..
Ei auta, se on vaan vastaanotettava mitä eteen annetaan.. - tuffe
TipuJuu kirjoitti:
mukaan mun 7 epäonnen vuottani pitäis olla jo ohitse, vaan taidan olla se poikkeus, joka vahvistaa tämänkin säännön..
Ei auta, se on vaan vastaanotettava mitä eteen annetaan..ja raskampaa. Tekee mieli jotenkin lohduttaa kaikkia kovaonnisia, mutta kaikki tuntuu kliseeltä :/
Mulla on suht helppo elämä ollut moneen verrattuna, mutta silti tuntuu joskus että olisi mukavaa kun vois vaan löhötä jossain pehmeässä paikassa pari päivää, ja joku Maija Poppanen ottais ohjakset. Siivoais ja kokkais, saarnais muksuille ja ukolle, ja miksei anopillekin. Kuuntelis sukulaistenkin suruja ja niistäis nenuja. Pyörittäisi koko putiikin. Sitten taas jaksais.
- kalle-p
toinen jalka kipeenä, toisen iskin oven karmiin....
mihinkähän se kolmas kerta sattuu.....
APUVA
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3822510IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk731942- 1541489
Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten141336Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021231Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu48995- 113953
Ruohonpolttoa Suomussalmella
Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla44880- 71872
- 28843