Mitäs mieltä olette nimestä Karo? Se on mielestäni kaunis nimi, mutta se kuulostaa kovaasti tytön nimeltä, vaikkei sitä olekaan. Kuulostaako se muidenkin korvaan Karoliinan lyhenteeltä?
Pikkukakkonen on haaveissa ja mahdolliselle pikkuveljelle on alustavasti funtsittu nimeä. Esikoisemme on Aaro, joten Karo sopisi pikkuveikalle, tai sitten ei!:) Myös Ilari ja Lari on jonkinasteisessa harkinnassa! Jos seuraava tulokas on tyttö, hän saa nimekseen Martta. Rehellisiä mielipiteitä otetaan ilomielin vastaan!! ;)
Pikkukakkonen on haaveissa ja mahdolliselle pikkuveljelle on alustavasti funtsittu nimeä. Esikoisemme on Aaro, joten Karo sopisi pikkuveikalle, tai sitten ei!:) Myös Ilari ja Lari on jonkinasteisessa harkinnassa! Jos seuraava tulokas on tyttö, hän saa nimekseen Martta. Rehellisiä mielipiteitä otetaan ilomielin vastaan!! ;)
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kuulostaa Karoliinan lyhenteeltä.
Kuulostaa todellakin Karoliinan lyhenteeltä!
Kuulin vasta ihan lähiaikoina että Karo on alunperin pojan nimi , enkä ollut uskoa!
miten olisi vaikka
Miro?sopisi Aaroonkin.Larikin on nätti nimi!
Mutta Martta nimi on mun mielestä ainakin kauhea!mutta valintannehan on teidän! joten se onkin vain mielipiteeni..
Kitoksia nopeista, rehellisistä mielipiteistänne! Vahvistitte sen, ettei Karo ole pojalle sopiva nimi. Mäkin olin hiukan ihmeissäni, kun kuulin et Karo on alunperin miehen nimi. No joo. Miro on muuten hyvä ja tosi kiva, mutta ystäväni koira kantaa sitä kaunista nimeä, joten se siitä:) Lari on jees, joskin se on jokin apinarotu, joten vähän arvelluttaa sekin! Mutta eihän tämä ole vielä mitenkään ajankohtaista. Kunhan mietiskelen jo hyvissäajoin. Lisää mielipiteitä tulemaan:)
Mites olisi Karri?
Tunnen parikin Karo nimistä nuortamiestä, eikä nimi ole yhtään liian feminiininen heille, päinvastoin, molemmat ovat miehiä isolla m:llä.
Ystäväpiiriini kuuluu myös Karoliinoja, joita kutsutaan Karoiksi, mutta nimet eivät ole aiheuttaneet mitään mielleyhtymiä mihinkään suuntaan.
Karo siis on mielestäni pojan nimi, tosin olen kyseiset herrat tuntenut pienestä pitäen. Mutta älkää ihmeessä turhaan miettikä Karo nimen antamista pojalle, se on kaunis nimi!:)
Kyllä tuosta heti tulee mieleen tyttö. Jos paperilla vain näkee, niin tytöksi luulisin itse. Tietysti luonnossa näkemin on eri asia, vaikka nykyajan hirveällä tukkamuodilla pojatkin näyttää kauempaa tytöiltä.
Pojalle sopisi etunimeksi hyvin Eemi. Aaro ja Eemi kuulostaa musta hyviltä. Tytölle taas sopisi hyvin vaikka Ester(i).
..on parempi.
....
Martta lapselle nimeksi!!!!!voi lapsi parkaa
jos semmoisen nimen saisi!
en voisi kuvitellakkaan katsovani vauvaa ja siihen
sanoa että,"voi meidän pikku Marttaa" :-))
Pojille omista vaihtoehdoistasi sopisi vaikka
Lari Petteri
Martta, antakaa lapselle armoa edes hieman? Tulee mieleen marttakerhot yms. ei mukavaa. Jos vanhoista tytön nimistä tykkäätte niin miten olisi Minna? Maria? Maarit? Maija?
Karo kuulostaa oudolta. Aivan kuin siitä puuttuisi jotain. Ei kuulostaa oikein naisen eikä miehen nimeltä, anteeksi vain. Ilari on hyvä nimi. Tuon Aaron kanssa sopisi vaikka Aleksi tai Arto?
Eli Aaron pikkuveljeksi laittaisin noista Ilarin. Martta on kiva nimi. Kukin kuitenkin tavallaan ja varmaan itse päätätte teidän lapsellenne parhaimman nimen.
Neljävuotiaan Martan äitinä voin lämpimästi suositella! Napakka suomalainen nimi, eikä ole kaimoja takuulla samalla luokalla niinkuin on emmoja jennoja ja janikoita!
Karo kuulostaa ehkä vähän tytöltä. Mielestäni Aaron veikaksi sopisi esim Ilmari, Sulo, Onni tms.
Ei ole kaimoja samalla luokalla ja tuskinpa
varmaan tuleekaan!
Sen verran luulisi ihmisillä olevan järkeä!
monet mummon nimet ovat nykypäivänä kauniita,
mutta Martta ei kyllä kuulu niihin!
Itse en voisi kuvitella pikku vauvaa jonka
nimi on Martta...se kuulostaa jotenkin
hassulta, anteeksi vaan mielipiteeni!!!
Ja jos se Martta nimi pitäisi laittaa, Esim.
"rakkaan mummon mukaan", niin soveltaisi sen sitten vaikka tokaksi tai kolmanneksi nimeksi!
JA TÄSTÄ EI SITTEN HERNEITÄ NENÄÄN!!!kiitos!
veljelle Arvi...