Digikamerat kuvaavat parhaimmillaan 640X480 tarkkuudella videokuvaa. Kuvanlaatukin sinänsä on aivan riittävää, mutta tietääkö kukaan, miksi kamerat kuvaavat 30 kuvaa/sek, eikä 25 kuvaa/sek? Joku sanoo, että sehän on hyvä, mutta onko? Elokuvatkin kuvataan 24 kuvaa/sek (TV:ssä näytetään 25 kuvaa). Ihmissilmä ei muuta tarvitse. Kun kuvataan muistikortille, tulee kuvia 20% liikaa, eli muistikurtille mahtuu saman verran vähemmän videota. Sama tilanne syntyy, kun materiaali tallannetaan DVD:lle, sillä ei kai joka viidettä kuvaa voi poistaakkaan?
Digikamera videokuvaus
Petri
2436
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
30 kuvaa sekunnissa (tai itse asiassa 29,97) on NTSC-standardi, jota käytetään mm. USA:n tv-lähetyksissä. Euroopassa näytetään PAL-standardin mukaisesti 25 kuvaa/s.
Elokuvat kuvataan tosiaan 24 kuvaa/s. Niinpä ne Euroopassa näytetään 25/24 = 1,04-kertaisella nopeudella. NTSC:ssä on sitte omat niksinsä tuon korjaamiseen, koska 30/24 = 1,25-kertainen nopeus olisi jo vähän liikaa. :)
..sekä ntsc että PAL - valinnan voi tehdä kakosäätimellä..
PAL;leja on kaksikin - mitäs eroa niillä sitten on ?