2.0T FSI UusiPassat vai A4?

Pyytäisin kommentteja/perusteluita, kumpi valita: 2.0T FSI Passatti vai A4. Kokonsa puolesta A4:kin riittäisi, ja hintakin suuruusluokallisest samaa.... korit erilaisia, ja moottorikin todennäköisesti hyvin lähellä...?? Jani
41408
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mikäli A4-koko riittää, osta uusi Jetta. VW:n ja Audin erot korin muotoja ja sisustusta lukuunottamatta ovat merkityksettömän pieniä. Sama koskee tietenkin myös Skodaa ja Seatia. Imago on kuitenkin kaikilla eri. Mikäli haluat hyvin arvonsa säilyttävän auton, on se Golf (tai Corolla).

Äänestä
  • Jeps, A4 ei ole vastaava verrokki Passatille. Jetta taas olisi. Mutta, tietty jos etsit samasta hintaluokasta, niin silloin Passat on mielestäni parempi. Näin itsekin valitsin, kun huhtikuussa auton tilasin. Ei ole tosin vielä minulle tullut, mutta josko se lähiviikkoina tulisi...

    Äänestä

...ulkonäkö merkkaa mitään niin valitse A4. No, makuasioitahan nämä on, mutta minun mielestäni uusi Passat on melko ruma. Hiukan siihen on jo tottunut, mutta missään nimessä se ei ole hyvän näköinen vieläkään.

Äänestä
  • Vanhassa A4:ssa oli sentään tyyliä, mutta tuo facelift maski on aika kamala. A6:ssa taas maski on mielestäni onnistunut. Uudessa passatissa minua häiritsee takavalot. Muuten nätti päältä ja varsinkin sisältä. Mutta näistä on nyt ihan turha kiistellä - makuasioita.

    Autot ovat eri kokoluokassa, mutta samassa hintaluokassa. A4 jo vanhaa suunnittelua, Passat uusi -> parempi jälleenmyyntiarvo ?
    Mitä nyt olen A4:sta ajellut niin en ole ihan tyytyväinen ajettavuuteen ollut, suuntavakaus voisi olla parempi. Takapenkillä ei mahdu istumaan, eikä tavaratilassakaan ole kehumista.

    Uutta passattia en ole kuin koeistunut ja arvokkaalta vaikutti, meilkeinpä liiankin luxusta.

    Jos naapureita ajattelee, niin imago lienee A4:ssa parempi, toisaalta Passatissa on vielä uutuusarvoa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jani kirjoitti:

Pyytäisin kommentteja/perusteluita, kumpi valita: 2.0T FSI Passatti vai A4. Kokonsa puolesta A4:kin riittäisi, ja hintakin suuruusluokallisest samaa.... korit erilaisia, ja moottorikin todennäköisesti hyvin lähellä...?? Jani

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu