Minun akka pomottaa

Minun akka pomottaa. Joka viikonloppu se lähtee reissuun ja tuhlaa satoja euroja. Minulle se
jättää pöydälle margariinipaketin ja homehtunutta
leipää. Nyt se on lähdössä etelän maille. Minä
olen saanut säästää sille sitä matkaa varten koko kesän.
161134
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Tuossa tilantteessa ei auta mikkää muu kui ruoska ja käsirauvvat ja laitat sen akkas ojennukseen tai tulloopi syyte liiallisesta feministisyyvvestä.

Äänestä

Meillä vähän sama ongelma. Akka sai nimittäin pari vuotta sitten perintöä. Ei meinaa enää mahtua nahkoihinsa, kun uhoaa että köyhä(minä) saa lähteä tiehensä jos on jotakin valittamista.

Äänestä
  • ole vielä lähtenyt. mitä enää valitat pakkaa kamasi ja mene pois.

    Äänestä

  • -Lähdenkin tästä kaupungille,- sanoi ukko akalle.
    -Niin minäkin, mutta kun tulet kuitenkin aiemmin kotiin, jätä minulle valot päälle,- sanoi akka ukolle.
    Lopulta kumpikaan ei uskaltanut jättää toista yksin.

    Äänestä

Miksi et lähde itse säästämilläsi rahoilla etelän maille, jos olet vähäpuheinen ethän sano mitään vaan menet.

Äänestä

Vielä Severin jälkeenkin. Hänellä isäntä, minullakin vaativa muija.
...mitenkään katkera ole, mutta jotenkin on sekä etu että -takaraivoon hiipinyt
ajatus: remonttireiska lepää isoisän tapaan, pilven päällä.

Äänestä
  • Kyllä kirjoitin kuten alottajakin. Terveyttä ylläpitääkseni tupsin mielelläni
    pientalo asujana.

    Vaimoa en halveksi, vaikkei hän ole niin vahva jässikkä kuin itse tänään vielä olen.

    Varmaan alottajakin samoilla linjoilla. Ne oikeasti alistetut miehet
    tuskin vitsailevat tälläisillä asioilla.

    valitettavasti

    Äänestä

Vellihousuhan tuommonen on, kun antanut eukkonsa päästä tolle asteelle. Yhressähän ne asiat päätetään ja matkat suunnitellaan.
Eihän tommonen oo mikkään liitto, jossa eukko "pompottelee".
Ota hatkat ja lährepä ite sinne etelän maille.
terv. muuan eukko.

Äänestä

Minäkin pomottaisin ja häipyisin, jos akaksi kutsuttaisiin! Hiukan hellyyttä ja kauniita lempinimiä, please!

Äänestä
  • akka mikään haukkumanimi ole. Tarkoittaa tasan tarkkaan samaa kuin vaimo.

    Äänestä

Yllätä vaimosi kun hän tulee reissuiltaan.
Sano että olet saanut lopputilin työpaikastasi ja lisäksi olit takaamassa kaverisi lainaa.Kerro vaimolle että hänen pitäisi avustaa sinua ainakin ruokalaskussa, kun peruspäivärahasta ei jää mitään käteen maksettuasi kaverin lainanlyhennykset.

Äänestä

ne akat ovat kun pääsevät niskan päälle, ennen ne ukot teki samaa, vaan tosissaan on se väärin,mutta kun se tulee matkalta ja jos sitten pysyy hyväntuulisena ja sinua jaksaa piristää ja pitää hyvänä niin silloinhan se on ollut paikallaan ,vaan jos on toisinpäin niin kurinpalautusta,rahat pois,ja sanot sanasen mitä mieltä olet,otat itsekkin sitten rennommasti

Äänestä

no johan nyt on markkinat,mitäs se tuommonen meno on.annan sinulle tälläisen neuvon.miksi sinä kärsit tuollaista akka.ota niskasta kiinni ja pellolle nakkaa. sitten rupeat omaa laukkuas matkalle pakkaan.pomotuksessakin jonkinlainen proti.ja vanha kirjakin sanoo ,olkoot naiset alamaisia miehilleen.

Äänestä
  • ota vastaan lämpimästi, vedä lähelle, anna suukko toiselle poskelle, sitten toiselle ja vielä ekalle, sitten työnnä käsivarren mitan päähän ja katsele häntä kauniisti, pilke silmissäsi, ja kysele, miten matka meni.

    Tänään alkaa uusi luku elämässäsi. Tänään on loppuelämäsi ensimmäinen päivä. Saat nähdä.

    Äänestä

Meillä puolestaan muijan pomotus ilmenee mm. siten, että kun itse lähden Espanjaan työnhakijaksi niin se ottaa töistään rokulia ja änkeää mukaan elätettäväksi!
Muutenkaan se ei halua tietää mitään raha-asioista vaikka on yhteinen tili ja rinnakkaiskortit vaan hoidattaa minulla kaiken! Voiko enää pahemmaksi mennä?! TUSKIN!
Muut kuin työnhakumatkat se sentään suunnittelee ja tuo ainoastaan paperit mikrolle minun kilkutettavikseni.
Lisäksi vielä, minä teen sapuskat mutta se sentään panostaa tiskikoneen, juu, ja pesukoneen.

Äänestä

Alistamista tämäkin. Eukko ei hyväksy runkkailuani ja koska en käytä viagraa, kerran, pari viikossa se köyttää ranteeni, sekä kivekseni ja elimeni että stondis on varma, ja suorastaan 'raiskaa' minut.
On tosin vasta viimeisen kymmenen vuoden ilmiö.
Tiedän, että joku sovinisti epäilee tätä mutta näin on. Itse olen 61v, väkivaltainen eukkoni 57v.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


einari vähäpuheinen kirjoitti:

Minun akka pomottaa. Joka viikonloppu se lähtee reissuun ja tuhlaa satoja euroja. Minulle se
jättää pöydälle margariinipaketin ja homehtunutta
leipää. Nyt se on lähdössä etelän maille. Minä
olen saanut säästää sille sitä matkaa varten koko kesän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu