Voiko antiikkilaastia sävyttää millään värillä, esim. vesivärillä? Olis meinaa kaksi säkkiä valkoista ja haluisin siitä vähän tummenpaa, koska tulee ulkokäyttöön. Ei kuitenkaan pysy valkoisena pitkään.
Antiikkilaasti
3
4917
Vastaukset
- tervamaali
Eiköhän se voi oksidi jauheilla sävyttää.
Mustaa rautaoksida tai Ruskeaa jota käytettään laattojen sauma väreinä.
Sinistäkin on ..
T: Rami Ruohomäki
e-mail: [email protected]- Utelias
Kiitokset vinkistä!
- kokeiltu
Moi
Helpoin tapa seuraava.
Valitse maalivärikartasta haluamasi sävy, sävyn edellytyksenä on että se sävytetään A-pohjasta eli valkoisesta perusmaalista.
Oma astia mukana maalikauppaan, astiassa mitattuna puolilitraa vettä. Osta kauppiaalta haluamasi sävyn pasta-annos sävytyskoneesta.
Antiikkilaasti on matta, joten puolet maalin kaavasta on riittävä.
Antiikkilaastiin menee muistaakseni 4,5 ltr vettä säkkiä kohti.
Eli osta pasta-annos 2 litraa maalia varten ( = n. puolet ), Suomeksi pastat puoleen litraan vettä 4 ltr vettä, sekoitat antiikkilaastin jauhon joukkoon ja avot sulla on läpivärjätty laasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie4146823Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll1044368Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta924362Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom513712Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava1593670Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole1373668Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut2483579Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi413133Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a143094Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1162860