Kirkkohäiden suosio kääntyi laskuun
Julkaistu 29.1. 2005 21:35
Kirkkohäiden suosio on luterilaisen kirkon tilastojen mukaan kääntynyt selvään laskuun.
Kun vuonna 2000 vielä noin 80 prosenttia pareista, joissa ainakin toinen oli kirkon jäsen, aloitti liittonsa papin aamenella, niin kolme vuotta myöhemmin alle 72 paria sadasta vihittiin kirkossa.
Erityisen selvä kirkkohäiden osuuden lasku on ollut Mikkelin ja Lapuan hiippakunnissa. Mikkelissä osuus putosi melkein 14 prosenttiyksikköä eli vuoden 2000 lähes 83 prosentista alle 70:n. Hiippakunta oli 2003 Helsingin (66 pros.) jälkeen laiskin kirkkohäiden viettäjä. Lapuan vastaavat luvut olivat 88,3 ja 78,2 prosenttia.
Yksi selvä syy kirkkohäiden osuuden laskuun on kirkosta eroaminen.
http://www.helsinginsanomat.fi/tuoreet/artikkeli/110197 8400518
Kirkkohäät ei suosiossa
lehtitietoa
2
368
Vastaukset
- Öööh
ja tämä liittyy aiheeseen... miten?
- mörkö
Kirkko kuuluu kalojen aikaan. Vesimiehen aikaan sellaset heitetään pellolle. Tekis mieli nauraa vahingonilosesti. Niin monta kertaa sekin saakelin laitos on mut hirteen keikauttanut tällä pallolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle222908Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A102022Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.571879Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom681802Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell981758Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1211694Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761523Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001255Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta141252Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311208