Olen kiinnostunut tarot-korteista ja aion ostaa ne, mutta mitkä niistä ovat mielestänne parhaat? Antakaa vinkkiä aloittelijalle! kiitos:)
Vastaukset 2
- uukli
Niissä pienen arkanan kortit on kuvioitu niin että merkitys on helpompi muistaa ulkoa. Klassinen pakka.
Ja suomenkielisistä kirjoista suosittelen Marita Liulian kirjaa Tarot, kallis mutta kannattava hankinta. - elisant
Valitse mieluinen pakka, valinnanvaraa löytyy nykyisin runsaasti. Esim. Rider Waite – pakka on selkeä ja helppo aloittelijalle. Aleister Crowleyn Tarotkortit ovat myös hyvin kauniit ja täynnä symboliikkaa sekä Gerd Zieglerin kirja ”Tarot – Sielun peili” on hyvä opas Crowleyn pakan maailmaan ja sen selityksiin. Tärkeintä kuitenkin on valita pakka joka tuntuu sinusta parhaalta ja kotoisimmalta. Sanotaankin, ettet sinä valitse pakkaa vaan pakka sinut. Nykyisin erilaisia pakkoja myydään monipuolisesti myös Suomessa, ja netin kauttakin voi tilata. Näiden linkkien kautta voi aloittaa etsinnän.
http://www.uniomystica.fi/
http://www.eranova.fi/java/index.jsp
www.aatma.fi
http://www.loscarabeo.com/catalogo/files/artnouveau.htm
Mietiskele Taroteilta saamiasi vastauksia. Tutkiskele tunteitasi ja mitä kortit sanovat sinulle. Maailma on ihmeitä täynnä, pieniä ja suuria ja jokainen askel tällä elämänpolulla on ajatuksen arvoinen. Tarotit ovat oiva matkaopas tutustumismatkalla sinuun itseesi.
Hauskaa syksyä sinne jonnekin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 81645
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r1671078Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.261936- 69809
- 63778
- 75741
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?22676Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran69651Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?138647- 42609
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32588- 59583
Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?111556- 55538
Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.42524- 48509
- 38509
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.40503Kerro mies tarinasi
Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri20488- 30483