Sulat ja höyhenet myyntiin?

Annukka

Onko tietoa saako omien lintujen sulkia myydä perhontekijöille ja jos niin missä kannattaa myydä? Mulla on papukaijoja joista tulee isoja ja värikkäitä sulkia ja menevät nyt pois roskiin kun en mä niitä mihinkään käytä. Pienempiä ja tylsemmän värisiä en ole edes kerännyt, kun eikai kukaan valkoisia tai ruskeita sulkia kaipaa, eikä höyheniä? Joku sanoi kaupanneensa aran sulkia johonkin kauppaan, mihin niitä voisi tarjota?


Ps: sulat on siis itsestään pudonneita eikä revittyjä, ja on tosi pitkiä ja kauniitakin mukana.

6

6098

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yks sitoja

      Esitä sama kysymys esim. perhorasia.fi , sieltä keskustelu ja perhonsidonta. Mulle tuo on outo tuote, kuvan jos sais kenties kahdesta pitkästä vasen ja oikeekätisestä ois kiva tietää vaan siikasen pituus , voisin vaikka sulta ostaa koe erän. Ja kyl ne valkoset/ruskeet on ihan jees värejä ja Esim. pyyn höyheniäkin käytetään, et voi olla et nekin on käypää kamaa huu nous. Ja tairan mennä heti jollekin papukaija sivustolle.

      • Annukka

        Joo saan kyllä kuvia mutta kahta samanlaista ei taida mistään olla kun en ole ottanut niitä mitenkään järjestelmällisesti talteen, vaan jotain hienompia. On pyrstösulkia ja siipisulkia. Höyhenet olen aina heittänyt pois ja likaiseksi menneet kun ne tippuvat itsestään lattialle ja joskus likaantuvat.

        Mulle voi lähettää meiliä [email protected] niin voin lähettää kuvia. Yritän kirjottaa tonne perhorasiaan mutta ei ainakaan vielä ole onnistunut :-)


      • Yks sitoja
        Annukka kirjoitti:

        Joo saan kyllä kuvia mutta kahta samanlaista ei taida mistään olla kun en ole ottanut niitä mitenkään järjestelmällisesti talteen, vaan jotain hienompia. On pyrstösulkia ja siipisulkia. Höyhenet olen aina heittänyt pois ja likaiseksi menneet kun ne tippuvat itsestään lattialle ja joskus likaantuvat.

        Mulle voi lähettää meiliä [email protected] niin voin lähettää kuvia. Yritän kirjottaa tonne perhorasiaan mutta ei ainakaan vielä ole onnistunut :-)

        Eli perhorasia.fi, keskustelu, perhonsidonta sit
        viä uusi aihe, sillä aukee tällanen samanmoinen viestin kirjotus ruutu.
        Pistin postia sulle jos kaikki vaan perille tuli.


    • AFTM#4

      ....epäilen niitä tarvitsevan.
      Monenlaisia perhoja tehdään kyllä, mutta nimiperhot tehdään ainoastaan reseptillä jossa oikea laatu perhon sulissa.

      Papukaijaa joka kotona elellyt ilman erikoisruokaa ei tee sulkaa joka oikeasti hyvä sulka perhoon.
      Tavallinen kukkokaan ei saa aikaan niskaansa sitä laadukasta kukon niskaa josta maksetaan ihan ok kpl esim. 100€ ei paha.

      Laadukas on lopulta halpaa intialaiseen verraten, koska 15€ kukonniska on lähinnä karvakasa joka ei toimi pinturissa vaan pelkästään uppona ja siihen ei tarvita kuin halpaa 1€:n kanaa.

      On pakko myöntää että saiturin sedge tulee parhaiten intiankukon niskasta...heh mikä vertaus mutta hyvä. :)

      Lahjoita sulat ja toivo että joku vahingossa nimeäisi perhon vaikka papukaijasi mukaan jopa rekisteriin....

      Tiesitkö että sulat on oltava pareittain täsmälleen samaa jos jotain arvoa sille haetaan?
      Eripari sulista on vaikea sitoa nimittäin sopusuhtainen perho.

      • sykolooki

        Tyypillisen ylimielistä sepustusta "perhontekijältä".

        Minä olen kymmenkiloiseni saanut variksen sulista kolmihaarakoukkuun tehdyllä hässäkällä.


      • Anonyymi

        Paljon puhetta, muttei yhtään mitään asiaa kysymyksen kanssa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1453
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      110
      900
    3. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      751
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      47
      734
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      720
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      697
    7. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      71
      671
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      669
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      657
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      67
      650
    Aihe