Alkup. linkki:
http://lehti.samizdat.info/lehti/index.php?s=evil%E4&submit=Hae
Tommi Evilä pilasi suomalaisten itsesäälin
Osasto: Urheilu
Teksti: Emil Koskela
Päivitetty klo 22:02
(ST. MASENNUS) Tommi Evilän yllätysponkaisun tuoma pronssimitali MM-kisojen pituushypyssä pilasi suomalaisen itsesäälin täysin. Hyvää vauhtia kehittynyt masennus ja kansallinen alennustila hävisi yhden hyvän suorituksen jälkeen.
Säkkiin pukeutunut ja tuhkaa jo osittain päällensä sirotellut Suomen Mieliala Oy:n toiminnanjohtaja Usko Vähäinen kertoo, että vuosikymmenen paras itsesäälitilaisuus meni kansakunnalta täysin sivusuun Evilän vuoksi.
“Meillä oli jo paska sää, epäonnistuneet avajaiset ja alisuoriutuneet urheilijat. Kaikki oli valmista kansalliseen itsesääliin. Mutta ei. Ei voinut herra pitkäletti antaa meidän itkeä rauhassa, vaan piti mennä ja menestyä”, Vähäinen sanoo ja kiroaa.
Vähäinen huomauttaa, että pahaksi asian tekee vielä se, että kyseessä on onnistunut miesurheilija. Naisten keihäsmitali ei olisi saanut kansakuntaa näin nopeasti pois masennuksen ikeestä.
“Ämmien keihäsmitali olisi ehkä vähän lohduttanut, mutta silti yleisvitutus olisi ollut aika vakio”, Vähäinen arvioi.
Helsingin pörssistä ilmoitettiin, että HEX-indeksi nousi Evilän hypyn ansiosta 3,4 prosenttia, Nokian osake 12 prosenttia, työttömyys väheni 8 prosentilla ja bensa on ilmaista seuraavien viikkojen ajan. Sen sijaan parturikampaamoja odottaa synkät ajat.
Tommi on paras!
Wilbur
1
481
Vastaukset
- Nanni199
Tommi on kaikista paras
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä831611Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691531Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2681263Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691252- 56857
- 66844
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em64837Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40821- 40807
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44781