OJOISILLE 2.9-05

ONKOS KETÄÄN MENOSSA LUSIMAAN oJOISTEN TYÖSIIRTOLAAN LÄHIAIKOINA ?
Minä lähden ns. kertausharjoituksiin eli pohjia lusimaan, joten ........
41014
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Eli kimppakyytiä kaipailet?

Äänestä

Joudut pohjia lusimaan. Miten nykyään on pohjien palo noin? Kuten sanoin, olen aikoja sitten tippunut kärryiltä näissä asioissa niin valista hiukan.
Kun ennen palo pohjat joutu heti kiinni ja asia kävi VAHO:ssa ja sitten sijoitusvankilaan vähintään 2kk.
Samoin tyssit oli ihan pikku jutustakin sama 2kk. Saattoi saada useammatkin tyssit peräkkäin. Tunnen yhden joka sai kerralla 6kk tyssit 80-luvun lopulla. En sano nimeä mutta oli sinunkin aikana Rixussa väkisinkin kun katsoo vuosilukuja.

Sitten nuo loma-jutut. Ennen pääsi lomalle joka 4.kuukausi 3vrk. Jos oli väkivalta- tai huumausainerikoksia pääsi lomalle vasta 4kk ennen tuomion loppua, nuorisovanki 3kk. Paitsi jos oli enää vuosi jäljellä johtajan vastuulla, ei tarvinnut VAHO,n lupaa.
Minua ei VAHO päästänyt koskaan lomalle. Johtaja päästi.

Äänestä
  • Joo no nykyään joutuu lusimaan ainoastaan pohjista 30 vrk ja "tyssejä" ei enään ole ollut hyvään aikaan

    Äänestä

  • johnnypekko kirjoitti:

    Joo no nykyään joutuu lusimaan ainoastaan pohjista 30 vrk ja "tyssejä" ei enään ole ollut hyvään aikaan

    Leksi jäi mun ständäriin ku olin stykas. Ja sit mä huomasin et "Luvut" oli tiputettu. Mut mun kausi meni ihan hyvin kyl muuten Sörkässä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


johnnypekko kirjoitti:

ONKOS KETÄÄN MENOSSA LUSIMAAN oJOISTEN TYÖSIIRTOLAAN LÄHIAIKOINA ?
Minä lähden ns. kertausharjoituksiin eli pohjia lusimaan, joten ........

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu