Pentukoiran käyttäytyminen

Omistan nelikuisen sekarotuisen poikakoiran, ja alattelin kysellä kokemuksianne siitä, minkä ikäisinä koiranne ovat ns. "rauhoittuneet", eli lopettavat "isottelemisen" ja kaiken mahdollisen irtaimiston pureskelun? Meidän poika kun satuuu vielä omaamaan aika itsepäiset geenit(isä kun on kettuterrieri/saksanmetsästysterrieri ja äiti suomenpystykorva), niin luonteenlujuudesta ja egosta ei ainakaan ole puutetta =) Kouluttamisen ja iän myötä poitsu on jo vähän oppinut kuuntelemaan, ja EIkin menee välillä perille. Mutta toisinaan taas tulee mahdottomia uhoamiskohtauksia, kaveri vaan saattaa tulla viereen tuijottamaan ja aloittaa räkyttämisen ja murisemisen ihan ilman mitään järkevää syytä. Uskoisin että tämä liittyy siihen, että koira pyrkii aina pääsemään laumansa johtajaksi, mutta milloinhan se alkaa ymmärtämään, ettei olekaan itse "paikan pomo"? Tietysti ajoittain kultsimme on kiltti kuin herran enkeli =) Mutta siis, jos teillä on kokemuksia samantyyppisistä seropeista tai terrieripojista, ja pennuista yleensä, laittakaa kommenttia!

7

648

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pandora

      kyllä tuo vaikuttais sellaiselta uhoamiselta,että itse ainakin ottaisin heti johtajuus harjotuksia. ekana kyl selättäisin saman tien kun mulle murisisi ja räkyttäisi, pitäisin niin kauan selällään et ei eväkään koiralla liikahda, eli on täysin antautunu.mitä kauemmin antaa koiran tuollaista uhoamista pitää, sen vaikeampaa kitkeä pois.Tuhoamiseen ei mul muuta konstia ole kuin paljon nuppityötä ja liikuntaa..

      • ...olen tehnytkin, eli selättänyt sen yleensä heti jos ei sitä EItä usko. Vähän aikaa se saattaa jatkaa, ja vielä selälläänki yrittää joskus purra ja hampaita näytellä, mutta kyllä se lopulta alistuu.


      • siskon veli

        tuo selättäminen ei ainaskaan mun terrieriin vaikuta mitenkään, päinvastoin pahentaa vaan uhoamista. eli olen lopettanut sen aika päiviä sitten. sun pitää vaan olla määrätietoinen ja näyttää johdonmukaisella toiminnalla että kuka onkaan paikan pomo.


    • hatamm

      riittää vielä monta kuukautta. Uroskoiralla varsinkin sen egon ylläpitäminen ja kohottaminen saattaa venyä aina tuonne puoleentoista ikävuoteen asti. Nartulla, mikä minullakin on, tuo vaihe kestää huomattavasti lyhyemmän aikaa. Meillä tuollainen uhitteluikä päättyi jo ennen ensimmäistä syntymäpäivää.
      Kyllähän niitä selkkauksia toki tulee vielä myöhemminkin. Olen kuullut joidenkin uroskoirien koitavan ottaa valtaa isännältään vielä lähes kolmekin vuotiaana.

      • kitty

        Kyllä tuo isottelu voi jatkua vielä hyvinkin pitkään. Erityisesti kun seropistasi löytyy hyvin itsepäisiä rotuja. Meidän koira (ikää 11 kk) on yrittänyt pomoilla viimeiset kuukaudet, mutta nyt se on jo rauhoittunut, onneksi :) Rotu on tosin bichon havanais, joten siitä voi vähän päätellä jotain ;) Tosin kaikille koirille, niin uroksille kuin nartuillekin,tulee jossain vaiheessa ns. uhmaikä. Mutta kannattaa vain olla tiukka ja kärsivällinen, eikä antaa koiran pomotella ;) Tsemppiä!


    • ratkaisutämäkin

      Kastrointi rauhoittaa tuollaisen jukurin.

      Kannattaa tehdä nyt kun on vielä nuori!
      Jos ei ole tarkoituskaan teettää seropi-pentuja, on leikkaus hyvä vaihtoehto. Eipä tarvitse pelätä "vahingonlaukauksia" tulevaisuudessa.

      Nuori koira paranee yleensä hyvin!

      • ...siihen leikkaukseenkin ole joku ikäraja, ei kai ihan pikkupentuja aleta nipsimään? En kyllä vielä olisi viemässäkään leikkaukseen, ajattelin vain kysäistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      405
      1726
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      145
      1121
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      67
      1073
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      87
      1065
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      101
      1004
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      142
      822
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      731
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      691
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      669
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      644
    Aihe