Tuollainen ääni on nyt tullut. Eli kun ajaa vaikka suojatien viivojen yli niin kuuluu sellainen hiljainen "plunk plunk". Kaksi kertaa sen takia koska tietenkin sekä etu että takapyörät ylittävät tämän kohouman. Renkaissa paineet ovat OK ja muutenkin auto käyttäytyy ihan normaalisti. Olen myös kokeillut mutkittelemalla ja siinäkään ei ole mitään ylimääräisiä hötkyilyjä.
Biliassa tietenkin eivät asiaa osanneet kommentoida.
Renkaina on Michelin Energyt 16". Auto on 1,9 dCi normaalia mallia.
Kommentteja kiitos.
Biliassa tietenkin eivät asiaa osanneet kommentoida.
Renkaina on Michelin Energyt 16". Auto on 1,9 dCi normaalia mallia.
Kommentteja kiitos.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Auto käynyt nyt kaksi kerta Biliassa. Ekalla kerralla vaihtoivat ohjausvaihteen. No sillä ainakin ohjaus parani. Klappi poistui. Sitten toisella kerralla olivat kiristäneet alustaa. Mitä se sitten tarkoittaakaan. Soittelin suoraan Volvo Autoon. Siellä sanoivat suoraan mikä siinä tod. näk. on vikana. Nyt menee ensiviikolla sitten AutoServiaan. Siellä ainakin sanoivat suoraan tietävänsä mitä pitää tehdä. Katsotaan ja kuunnellaan.
Koko tarina kuulostaa vähän oudolta. Nimittäin se että autoosi vaihdetaan Biliassa iso läjä osia, kahteen kertaan, ohjausvaihdetta myöten ja silti eivät saa kuntoon. Sitten pirautat muitta mutkitta Volvo-autoon ja ne kertovat heti oikein, mikä on vikana. Sitten viet kärrysi Auto-Serviaan ja ne korjaavat tuotapikaa. Ehkä saatuaan sinulta ohjeet? (Sama tieto niistä viallisista "koiranluista" on tosin ollut esillä tänä vuonna tässäkin ryhmässä, mutta se on toinen asia)
Bilia on, kuten tiedät Volvo-Auton 100% omistama tytäryhtiö. En millään jaksa ymmärtää etteikö Bilian työnjohto osaisi tehdä samaa kuin sinäkin, eli soittaa Volvo-Autoo niiden huippugurulle ja kysyä mikähän on Renussa vikana? Vai eikö ne eivät Bilialla tieneet että tieto löytyy Volvo-Autosta? (tai Auto-Serviasta)
Itse asiassa tietojen vaihtoa on tehtykin omalle Scenicilleni, kun sen uikuttava huohotinventtiili ei kuulemma lopettanut kokonaan uikutusta vaihdon jälkeen. Neuvot tulivat kuulemma Ruotsin keskusfirmasta, mistä ne varaosatkin tilataan. Ja jopa samana iltapäivänä, kun auto oli vielä työn alla. Kertoivat vaan väliaikatietoja.
Kysyin samalla, onko Renaultilla joku keskusvikarekisteri, mihin uudet viat/oireet kerrotaan - viathan harvoin esiintyvät yksittäin. Vastaus oli myönteinen, joskin hieman epämääräinen. Tämä uikuttava venttiili oli silloin toinen tapaus Suomessa, ja niitähän löytyi lisää kun kirjoittelin asiasta viime talvena.
Eli toisella kerralla se oli Biliassa vain valohoitoa saamassa. Sanoivat että kiristivät alustaa. Se vinkki jonka sain Volvo Autolta ei pitänyt paikkaansa vaan se ohjauksen väljyys oli korjaantunut siinä kun vaihtoivat sen ohjausvaihteen. Tämä vika ei siis ollut se. Volvo Autossa luulivat että se olisi se ohjauksen väljyys. Eivät vaan saaneet sitä paikallistettua Biliassa kun eivät varmaan viitsineet tai osanneet.
Se että soitin Volvo Autoon oli minun oma valintani, koska todella halusin autoni kuntoon enkä vain viedä sitä aamuisin Olarin Biliaan ja hakea sitä samassa kunnossa takaisin illalla.
No ainakin minä olen nyt tyytyväinen että autoni on kunnossa.
Eli kirjoitit vaan epäselvästi, ei se mitään. Viesteistäsi sai tosiaan sen käsityksen että Bilia yritti turhaan korjata kaksi kertaa vikaa, jonka jälkeen soitit Volvo Autolle, missä ratkaisu löytyi.
Eiköhän muuten tämäkin vika ole niin että kun tarpeeksi monta kertaa yrittää korjata, niin viimein syy löytyy. Auto-Serviahan saattoi sulkea pois muut tavalliset syyt (ohjausvaihde, alustan löysät). Tuskin ne Auto-Servian kaverit sen kummempia ovat kuin Olarin Biliassakaan. Olen minäkin siellä joskus turhaan käynyt, mutta lopulta ovat kuntoon saaneet.
Kaikki hyvin.
Ehkä kuitenkin hermostuin suotta Biliaankin. Tuossa että he oikeastaan tekivät pohjatyön olet oikeassa.
Nyt tuli kuntoon. Eli se oli sekä vasemmanpuoleinen "koiranluu" ja "rättinivel". Näin taisivat sanoa. Sai AutoServia juuri uuden asiakkaan. Bilia on nyt taaksejäänyttä elämää. Siellä suhtautuminen oli niin välipitämätöntä ettei paremmasta väliä.