Harvard

kiinnostaa

Onko täällä Harvardissa opiskelijoita? Olitko vaihdossa vai suorititko koko tutkinnon siellä? Paljon on ollut täälläkin sanomista, ettei suomalainen tutkinto mitään merkkaa esim. USAn huippuyliopistoon haettaessa. Itse olen kuullut Harvardissa opiskelevalta, että Hgin yliopisto on arvostettu ja huippuyliopisto heidän silmissään (ranking listalla joku 70).

Olen kuullut, että Harvardiin haettaessa ei merkkaa se mitä olet lukenut, vaan mistä olet kandi/maisteri tutkintosi saanut. Voisiko joku vielä valaista, mitä tutkintoa Suomen oikeusnotaarin-, sekä maisterin tutkinto vastaavat kansainvälisesti? Undergrad tai grad schooliin?

Joku sanoi, että ulkomaille kannattaa lähteä, jos on rahaa: Euroopassa saa opiskelupaikan euroopan parhaisiin kouluihin, tulee paljon halvemmaksi kuin jenkit. Sitten vasta kannattaa mennä graduate schooliin jenkkeihin. Euroopassa kaikki toimii suhteilla, joten sillä tavalla pääsee helpommin kuin suoraan sinne menemällä.

Hienoa jos joillakin on hiukkasen enemmän tietoa näistä!

6

4940

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juristipuristi

      Jos sinua Harvard Law School kiinnostaa, olet VARMAAN jo tutustunut kyseisen opinahjon nettisivuihin, eli
      http://www.law.harvard.edu

      Sisäänpääsystä on tässä: http://www.law.harvard.edu/admissions/

      J.D.-ohjelmaan eli jenkkien juristitutkintoon vaaditaan LSAT-koe (The Law School Admissions Test), 2 suositusta, personal statement ja todistukset undergrad-tutkinnosta (college certification).

      Lämäriä opiskelemaan tietysti kannattaa lähteä, jos ei varsinaisesti aio jäädä jenkkeihin juristiksi. Toisaalta, olen lukenut, että ainakin joissain osavaltioissa LL.M. antaa oikeuden osallistua bar examiin (miten on sellainen mielikuva, että ainakin NYU:n LL.M. näin tekisi.?.). Mutta ongelma on tietysti se, että Harvardinkin LL.M. ohjelmaan on hirveästi hakijoita, eli täytyy olla hyvät arvosanat kotimaasta, hyvät suositukset jne. Harvardiin vaativat "ulkomaankielisiltä" max. 2 vuotta vanhan TOEFLin.


      Kyllä Suomen oikeustieteen kandin tutkinto AINA ulkomailla käännetään Master of Law:iksi.

      • Mainio

        Minulla tarjoutuisi ehkä suhteilla mahdollisuus päästä Harvardiin tai Cambridgeen vaihtoon puoleksi vuodeksi.
        Silloin olisin opinnoissani Bachelor of Education ja sisällyttäisin vaihto-opinnot tulevaan luokanopettajatutkintooni.
        PISA:n jälkeen varsinkin JKL:n OKL:n opiskelijat ovat kuulemma tervetullutta porukkaa vaihtoon USA:aan. Näitä vissiin potuttaa Suomen ylivoimaisesti parhaat oppimistulokset ja opettajankoulutus.

        Pitänee katsoa. Jos Harvardiin menisi vaihtoon uskoisin että he haluaisivat tarkat kuvaukset meidän koulutusjärjestelmästämme ja yhteiskuntastruktuuristamme.
        Vaihdossa ainakin huhujen mukaan vaan se opiskelu on lähinnä näennäistä, ja olisi kypsää mennä sinne käytännössä töihin että saavat pumpata tietoa minusta, kuin itse opiskella tai rentoutua.
        Toki se olisi meriitti että on ollut Harvardissa, mutta uskon että hyödyllisempää heillekin olisi ottaa sinne jos valmiita maistereita esim. jatko-opinnoissaan.


      • HÄH?!

        Onko noin todellakin että oikeustieteen kandi olisi Master of Law ulkomailla? Ei voi pitää paikkaansa. Ettei olisi Barchelor of Law? Mikä hitto ois sitten Suomen maisteri ulkomailla, jonkun sortin professori vai?


      • itsekin
        HÄH?! kirjoitti:

        Onko noin todellakin että oikeustieteen kandi olisi Master of Law ulkomailla? Ei voi pitää paikkaansa. Ettei olisi Barchelor of Law? Mikä hitto ois sitten Suomen maisteri ulkomailla, jonkun sortin professori vai?

        Ylesestihan bachelor = kandi, master = maisteri ja doctor's degree = tohtorin tutkinto.
        Kuitenkin bacheror-tutkinnon jalkeen 6 opiskeluvuotta Med Schoolissa -> Doctor of Medicine

        Laakarituttuni sanoi, etta Usan M.D olisi erikoisyleilaakari Suomessa.

        Law Schoolista en ole niinkaan varma.


      • Tiedänpä
        itsekin kirjoitti:

        Ylesestihan bachelor = kandi, master = maisteri ja doctor's degree = tohtorin tutkinto.
        Kuitenkin bacheror-tutkinnon jalkeen 6 opiskeluvuotta Med Schoolissa -> Doctor of Medicine

        Laakarituttuni sanoi, etta Usan M.D olisi erikoisyleilaakari Suomessa.

        Law Schoolista en ole niinkaan varma.

        Nykyään Suomessa oikiksessa ollaan eka oikeusnotaareja ja sitten valmistuessa oikeustieteen maistereita. Aikasemmin oikiksesta valmistuttiin oikeustieteen kandidaatin nimikkeellä. En osaa sanoa miksi.


    • Anonyymi

      minkä tasoinen Yliopisto on Jenkeissä Fordhamim Yliopisto/Pensylvian Yliopisto?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1309
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      38
      869
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      29
      607
    4. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      580
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      558
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      536
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      531
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      493
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      16
      492
    Aihe