Hainrustotuotteet

????????

Mitä kokemuksia teillä on hainrustotuotteista??
Onko toimineet ja kuinka kauan on kestänyt, että vaikutus on alkanut?

Entä mitä tuotetta olette käyttäneet, kapseleita vai uutetta? Kuinka monta päivässä?


Kiitos jo etukäteen!

12

6164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laurix
      • ???????

        Kumpi on parempi hainrustokapselit vai pelkkä glukosamiini?

        Jossain luki, että sitä ei saisi kun reseptillä, mutta tuosta linkistähän niitä saa...outoa...


      • laurix
        ??????? kirjoitti:

        Kumpi on parempi hainrustokapselit vai pelkkä glukosamiini?

        Jossain luki, että sitä ei saisi kun reseptillä, mutta tuosta linkistähän niitä saa...outoa...

        Glukosamiini taitaa olla halvempaa ja tehokkaampaa. Eläinten kuten hevosten nivelvaivoihin on käytetty jo kauan puhdasta glukosamiinisulfaattia.


      • bukibuki
        laurix kirjoitti:

        Glukosamiini taitaa olla halvempaa ja tehokkaampaa. Eläinten kuten hevosten nivelvaivoihin on käytetty jo kauan puhdasta glukosamiinisulfaattia.

        mistä saa glukosamiinia?


      • laurix

      • Duuki

        Auttaisikohan glukosamiini(sulfaatti)
        niskajännitykseen,olkapää ja selkäkipuun.


      • ja tulee halvaksi
        ??????? kirjoitti:

        Kumpi on parempi hainrustokapselit vai pelkkä glukosamiini?

        Jossain luki, että sitä ei saisi kun reseptillä, mutta tuosta linkistähän niitä saa...outoa...

        Kannattaa hakea lääkäriltä resepti, kuukausikustannus jää kymppiin.


    • tehokkainta

      Hainrustoa on saatavana nestemäisessä että jauhemaisessa muodossa. Nestemäinen (suun kautta nautittava, ampulleissa) on huomattavasti tehokkaampaa, mutta tietenkin myös kalliimpaa kuin jauhemaiset.

      Norjalaiset syöpälääkärit korostavat, että syöpäpotilaiden kannattaa ottaa hainrustoa vain nestemäisessä muodossa. Yhdysvaltain Syöväntutkimuslaitos (NCI) rahoittaa nestemäiselll hainrustouutteella tehtäviä syöpätutkimuksia. Yhdysvalloissa julkaistiin vastikään varoitus, jonka mukaan jauhemaiset hainrustotuotteet voivat aiheuttaa hyperkalsemiaa eli veren kalkin liiallista nousua. Varoitus ei koske nestemäistä hainrustouutetta.

      Nestemäistä valmistetaan bioteknisesti
      Biotekniikka tarkoittaa luonnon proteiinien (aminohappojen, peptidien) ja muiden pienten molekyylien talteenottoa tai muokkausta valmisteiksi, joita voidaan käyttää sairauksien ehkäisyyn ja hoitoon. Bioteknisesti valmistettu nestemäinen hainrustouute on aivan eri tason tuote kuin perinteiset hainrustojauheet, joita yleensä myydään kapseleissa.

      Miten nestemäinen uute eroaa jauheista?
      1. Nestemäiseen hainrustouutteeseen on tiivistetty suuri määrä hainruston biologisesti aktiivisia molekyylejä. Yhden 10 ml:n ampullin valmistamiseen käytetään 35 g (35 000 mg) hainrustoa, mikä jo määrältään vastaa 50-100 jauhekapselia.

      2. Valmistusmenetelmissä on oleellisia eroja. Nestemäiseen uutteeseen otetaan talteen ultrasuodattimen avulla vain biologisesti aktiiviset molekyylit, ja turha jäte, jota on noin 99% rustosta, heitetään pois. Nestemäinen uute valmistetaan alhaisessa lämpötilassa, jolloin biologisesti aktiiviset ainesosat eivät tuhoudu käsittelyssä.

      3. Nestemäiseen uutteeseen jäävät angiogeneesiä estävät molekyylit. Niiden biologinen teho on osoitettu Montrealin yliopistoklinikassa tehdyssä kliinisessä ihmistutkimuksessa, joissa vapaehtoisille koehenkilöille annettiin suun kautta Atriumin valmistamaa uutetta. Tutkimus julkaistiin arvostetussa kirurgian alan tiedelehdessä (Berberi P et al. Antiangiogenic effects of the oral administration of liquid cartilage extract in humans: Journal of Surgical Research 1999;87:108-113).

      4. Hainrustojauheet valmistetaan kuivaamalla raaka-aine kovassa lämmössä, joka haihduttaa siitä ruston luonnolliset nesteet pois. Kuiva-aine jauhetaan hienoksi ja steriloidaan joko säteilyttämällä (isonisoimalla) tai kaasuttamalla. Kuumennus, säteily tai kaasutus vahingoittavat hainruston biologisesti aktiivisia ainesosia, mikä tietkenkin heikentää tehoa. Jauheeseen jää kaikki kuiva-aines, myös biologisesti inaktiivi jäte (99% raaka-aineesta).

      5. Jauhevalmisteet ovat aiheuttaneet hainrustolle kielteistä julkisuutta tehottomuuden ja sivuvaikutusten vuoksi. Sivuvaikutuksia ovat muun muassa pahoinvointi, oksentelu, mahakivut ja veren kalsiumpitoisuuden nousu, hyperkalsemia.

      Jauheet ovat tuottaneet pettymyksiä kliinisissä syöpätutkimuksissa, joissa niitä on annettu 1g/kg eli 60 kg painavalle ihmiselle 60 g/vrk, mutta hoito ei ole parantanut tai hidastanut taudin kulkua. Kolmasosa potilaista on joutunut lopettamaan jauheen käytön vatsakipujen, oksentelun ja ummetuksen vuoksi. Eläinkokeissa rotan aivokasvaimia (gliosarkoma) on saatu häviämään antamalla hainrustojauhetta 2 g/kg, mutta ihminen ei siedä näin suurta annosta.

      6. Nestemäinen Atriumin uute sitä vastoin on vakuuttanut Yhdysvaltain, Kanadan ja Ranskan terveysviranomaiset, jotka ovat myöntäneet luvat useaan kliinisen III-vaiheen tutkimukseen Atriumin nestemäisellä hainrustovalmisteella. Suomessa Atriumin valmistetta myydään nimellä Angiobalans.

      Nestemäistä hainrustouutetta on tutkittu myös nivelreumassa. Se on osoittautunut yhtä tehokkaaksi kuin vaikeissa tautitapauksissa käytetty syöpälääke metotreksaatti.

      • reumaatikko.mummo

        **Jauhevalmisteet ovat aiheuttaneet hainrustolle kielteistä julkisuutta tehottomuuden ja sivuvaikutusten vuoksi. Sivuvaikutuksia ovat muun muassa pahoinvointi, oksentelu, mahakivut ja veren kalsiumpitoisuuden nousu, hyperkalsemia. **

        Miksei hainrustoa sisältävässä purkissa ei ole mtn varoitusta asiasta?
        onhan tuo hyperkalsemia ihan vaarallinen juttu..?

        Justa sain purkin lahjaksi Äitienpäivänä...
        yritetäänkö minut salakavalasti myrkyttää..?


      • Anonyymi

        Mistä saa nestemäistä hainrustouutetta.


    • Puistokemisti.

      Taitaa hainrusto sisältää samaa ainetta mitä on ihmisen kynsissä. Auttaahaan kuulemma musta sarvikuonon(black rhino) sarven syöminen potenssiin. Näin väitetään, mutta ei pidä paikkansa. Taitaa luun syöminen olla turhaa. Juo maitoa, syö kalkkia ja D-vitamiinia. Taitaa olla uhanalainen tuo hai mitä syötte.

      Kuitenkin se voi olla ihan jees tuote, kun ei ole kokemusta siitä, vaikka hiukan vastarannan kiisken vastauksen annoin.

    • Anonyymi

      Käytin nestemäistä hainrustouutetta. Syöpäkasvain kutistu puoleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3305
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3117
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2498
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      2356
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1923
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1425
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1159
    Aihe