Miten rockia tanssitaan

Kaikkihan osaa luonnostaan tanssia rockia!

Mutta minä en. Voisko joku kiltti kertoa mulle mitä pitää tehdä.

Netistä en löytänyt ohjeita jotka minaäin olisin ymmärtänyt.

Olen ihan tosissaan ja kiitollinen neuvoista.
202042
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Paritanssinahan se on parasta :D

Äänestä

Jos on 60-70 lukujen tyylistä rockia ja uudempia niin ihan tavallisina fokseina ja jotkut tasaaskelluksinahan ne ovat aivan hyvin tanssittavissa.

50 luvun rock 'n' rolliin ja tanssitaan sitten sitä oikeaa potku/hyppyrock 'n' rollia. Se on kuitenkin enemmän spsifioitunut urheilutanssiksi.

Yleisemmin sitten tanssipaikoilla tanssitaan 50 luvun rock 'n' rolliin ja rockabillyyn useampaakin swing-tanssia, kuten boogiewoogie, single time swing(kuin fusku, mutta swingimäisemmällä menolla), lindy-hop, jive... Yleisesti näihin tanssitaan myös foksia.

Aika vaikea näitä on pelkän ohjeen mukaan tanssia. Foksi ja fusku voi kuitenkin kulkea.

Äänestä

löytyy osoitteesta tanssi.net linkistä: taustaa ja tanssilajeja. Musiikkina rock on aikojen kuluessa tarkoittanut erilaisia tyylejä ja niihin on kehitetty erilaisia tansseja. Tanssi nimeltä rock tarkoittaa nykyisin kilpatanssia, jota tanssitaan tasaisen discorockin tahtiin. Koreografiaan perustuva vauhdikas tanssi, joka ei sovellu lavatanssiksi. Muita paremmin lavalle sopivia rockiin yhdistettyjä tansseja ovat jive, fusku, bugg, boogie woogie, lindy hop, jne.. niitä on vaikka kuinka monta. Musiikin tyylistä riippuu mikä niistä sopii parhaiten.

Kaikki mainitut tanssit vaativat harjoittelua. Ei niitä ohjeita lukemalla voi oppia. Kursseja ja harrastuskerhoja kannattaa käyttää hyväkseen.

Äänestä
  • "tanssiohjeita löytyy tanssi.net linkistä"

    Kaikki nuo tanssinetin ohjeet koskee siis paritansseja.

    Äänestä

Vähän edestakaisen bugg- harjoitteen mukaista, mutta askellus suoraan tai tavallisen käännöksen tapaan ja paikallaan. Neljään laskelmalla askel/isku kävelyä kaksi eteen ja taakse tai kääntyen usein nelonen kolmosen viereen. Tai sitten yksi eteen, kaksi paikalla, kolme taakse, neljä paikalla. Kädenalikuvoita yksi eteen,kaksi ja kolme käännös ja neljä kolmosen viereen ja alusta. Meihen askellus aika vapaata tilanteen mukaan ja naisen askellus tarkempaa kuvioiden mukaan. Tanssista on käytetty nimeä "Lava-Rock" ja nykyisin myös "Rock Bugg". Lava-Rock nimitystä käytetään muistakin muodoista.

Äänestä

Minä en nyt ole samaa mieltä tuosta asiasta. Noissa filminpätkissä ei kyllä ole yhtäkään irtorockia. Olisi hauska nähdä mitä toiset ovat mieltä, mutta irtorock tanssitaan joko yksin tai parin kanssa mutta ei pidetä kiinni missään vaiheessa.
http://www.youtube.com/watch?v=gj0Rz-uP4Mk

Äänestä
  • Tuo oli ehkä esimerkki ryhmärockista. No joo, mutta kerrankin asiallinen ketju keskustelua.

    Äänestä

  • Siellä sitä twistauksen mallia jo löytyi.

    Äänestä

Irtorock on käsittääkseni usein kilpatanssimuotoista "potkurokkia". Se sisältää paljon show-tyylisiä elementtejä. Parin kanssa voidaan sitten swengailla yhdessä perusaskeleen tahtiin toimii varmaan muillakin perusaskelilla.

Äänestä

Rokkia hypitään ja potkitaan

Äänestä
  • Olen kanssasi samoilla linjoilla. Yhteen aikaan todella tanssittiin yksin mutta ryhmässä jammailemalla askelkuvioilla, hyppimällä, heilumalla koko keholla musan tahdissa. Ja sitten oli se twist ...

    Äänestä

  • Rock 'n' roll musiikki on swingrytmistä rytmimusiikkia ja siihen tanssitaan yleisesti erilaisia swingejä kuten hustle, bugg, jitterbug, lindyhop, east coast swing, west coast swing, jive, fusku,,,,, Ja aina voi tanssia foksina.

    Äänestä

  • Entä twist ?

    Äänestä

  • Twistaten kirjoitti:

    Entä twist ?

    Twist taipuu erilaisiksi swingeiksi niin kuin rock 'n' roll.

    Twang on lähes poikkeuksetta twist-rytminen ja osin myös rumble.

    Äänestä

  • Eikö se ollut rockabillya jota mennään twistaten ...

    Äänestä

  • Fiftareittentyyliin kirjoitti:

    Eikö se ollut rockabillya jota mennään twistaten ...

    Alussa se oli twistiä, mutta myöhemmin twistiä on tanssittu useaankin sopivaan musiikkilajiin. Pääasia että musiikin nopeus on twistiin sopiva.

    Äänestä

  • Yeah, on muutama mukava kerta tullut twistattua sekä rockabillyn että muunkin musan tahdissa.

    Äänestä

Nykyistä iskelmätyylistä nuorisorokkia tanssitaan niin kuin mitä tahansa nuorisoiskelmää.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


PikkuPaukapää kirjoitti:

Kaikkihan osaa luonnostaan tanssia rockia!

Mutta minä en. Voisko joku kiltti kertoa mulle mitä pitää tehdä.

Netistä en löytänyt ohjeita jotka minaäin olisin ymmärtänyt.

Olen ihan tosissaan ja kiitollinen neuvoista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu