Olen tänä kesänä ruvennut epäilemään ettei 7-vuotias lapinkoirani (uros) näe kunnolla, se ikäänkuin katsoo sivuttain eikä suoraan silmiin. Viikonloppuna tulimme yöllä kotiin ja koira tuli tervehtimään. Se löi päänsä auton astinlautaan ja tämän jälkeen hyppäsi päin kuistin pylvästä. Onko lapinkoirilla taipumusta kaihiin tms? Entä onko täyssokeus edessä ?
Silmäsairausko ?
Into-hauveli
3300
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Lappaliskoirien yleisempiä silmäsairauksia on HC, PRA ja RD... koira kannattaa käyttää eläinlääkärissä jossa silmät peilataan ja saa heti tietää on sairausta havaittavissa
Silmien peilauksia suorittavat vain kennelliiton hyväksymät eläinlääkärit, joten kannattaa kysellä omalta eläinlääkäriltä kuka on lähin silmätarkastuksia tekevä eläinlääkäri ja järjestääkö jokin klinikka koirille silmien joukkotarkastuksia. Täällä Oulun läänissä silmiä peilaa ell.Kaisa Wickström. HC tai PRA-koiraa ei saa sairauden toteamisen jälkeen käyttää jalostukseen ja koiran sisarukset ja sen jälkeläiset saavat rekisterinumeronsa perään tunnuksen sairauden kantamisesta. Oletko katsonut onko koirasi suvussa merkintää HC tai PRA:sta?
Pakko ol puuttua........
Hc tai pra sairasta saa käyttää jalostukseen!!
Pevisan mukaan koirat pitää olla vain tutkittuja..
Sairaiden käyttäminen on ihan kasvattajien harkinnan mukaan mahdollista.