Olemme päätyneet tulevan ok-talomme suhteen radikaaliin ratkaisuun: taloon ei tule ollenkaan saunaa sisälle, vaan sauna rakennetaan erikseen. Siis samalle tontille tulee erillinen saunarakennus, jossa sauna puukiukaalla, erillinen suihkutila ja pukuhuone.
Lähipiiri kummastelee kovasti ratkaisuamme ja yrittää saada päätämme käännetyksi. Suomessa ei kuulemma vaan kerta kaikkiaan rakenneta taloja ilman saunaa! Olemmeko tosiaan ainoita vai löytyisikö jostain joku samoin suunnitelmin? Mitä mieltä yleensä olette tästä ratkaisusta?
Ei saunaa taloon?
10
2973
Vastaukset
- Nippe
Mielestäni ratkaisunne on hyvä ja järkevä. Pihasauna on se ainoa oikea sauna. Miksi kaivaa verta nenästään ja tuoda kosteuspommi sisätiloihin? Samoin pihasaunan lämpötilaa voi pitää alhaisempana esim. lomien aikana.
Itsekin olen suunnittelemassa pihasaunamme (4m2)tilalle uutta talousrakennusta, johon tulisi löyly, pesuhuone, takkatupa, käymälä ja autotalli. Rahaa ei vaan tällähetkellä ole, pitänee odottaa pari vuotta säästäen.- perinteiseltä
ja hyväksihavaitulta ratkaisulta.
Jos mahtuis tänne urbaanille tontille olisin voinut tehdä noin. Tosiaan hyvä havainto että peltilehmälle tehdään oma pilttuu!
Paljon hyviä puolia: puusaunahan on se ainoa oikea kunnollinen joten saunasessiot pitenee, jos sauna on erillään voi vieraiden kanssa naatiskella enempi muun elämän häiriintymättä.
Kutsu tämmöiseen saunaan on ihan eri juttu kuin pikku sähkökoppiin jossain nurkassa. Siinä hoituu vilvoittelu kivasti myös.
Kommenteista taitaa päällimmäisenä kuultaa hienoine kateus, eihän tossa mitään huonoa ole!
- saunahullu
Tee tottakai jos tilaa riittää. En kuitenkaan suosittele kodinhoitotilaa sinne kokonaisuudessaan, sillä riippuen perheen koosta, voi olla väliin vaivalloista ravata pyykätessä monta kertaa sinne. Mutta jos olette aikuisia, eikä teillä ole pieniä lapsia, joita ei haluttaisi jättää valvonnatta pyykin hoitamisen aikaan, voi pyykinpesukin hoitua siellä. Mutta ajatelkaa oletteko valmiit juoksemaan siellä jatkuvasti.
Mutta sauna erillään. Kymmenen pistettä sinulle ajatuksesta, toteuda. Kateellinen en voi olla, asun kerrostalossa itse. Kerrohan miten saunan rakentaminen onnistui. - timppa
Meillä on remontoitu puulämmitteinen sauna ulkorakennuksessa, tilava takkahuone ja vessa. On erittäin hyvä ja toimiva ratkaisu! Eipähän ole päärakennuksessa ummehtuvaa pikkuista sähkösaunaa vaan hyvällä ilmanvaihdolla varustettu rehti, tilava oikea sauna. Pieni ulkoilu saunan jälkeen ei tunnu missään edes kovimmilla paukkupakkasilla, lapsetkin pitävät aivan luonnollisena. Suosittelen!
- sisälle meilläkään
Me olemme suunnittelemassa myös uuden kodin rakentamista ja mieheni on ehdottanut myös että tekisimme erillisen saunarakennuksen.
Ajatushan on loistava tuumasin, kun aikani asiaa puntaroin.Sauna ei pääse ainakaan aiheuttamaan kosteusvaurioita taloon.
Teemme saunarakennukseen saunan, pesutilan,pukuhuoneen ja takkahuoneen sekä wc:n. Tila toimii myös vierashuoneena hyvin.
Taloon aiomme laittaa myös suihkun missä on kätevä käydä. Suihkuun tulee suihkukaappi altaalla, ettei vesi roisku ympärinsä, talotohtori Panu Kaila myös suosittelee allas suihkukaappeja taloihin. Kailan mielestä ihmiset roiskii liikaa pesutiloissa.
Olemme kokeneet kovat pettymykset edellisen vanhan talomme kanssa mistä muutimme homevaurion takia pois terveytemme menettäneenä.Sekin on yksi syy miksi ajattelimme rakentaa saunan talon ulkopuolelle.
Oli kiva lukea muiden mielipiteitä asiasta, koska olen saman asian kanssa tuuminut.
Aiotteko tehdä "saunan jättämään tilaan" vaatehuoneen, makuuhuoneen, suuremmen olohuoneen... vai saunan verran pienemmän talon.
Me aiomme rakentaa kaikki sallitut neliöt mitä on mahdollista ja saunan jättämään tilaan tulee iso vaatehuone kodinhoitohuoneen yhteyteen. - taloon meilläkään
Me olemme suunnittelemassa myös uuden kodin rakentamista ja mieheni on ehdottanut myös että tekisimme erillisen saunarakennuksen.
Ajatushan on loistava tuumasin, kun aikani asiaa puntaroin.Sauna ei pääse ainakaan aiheuttamaan kosteusvaurioita taloon.
Teemme saunarakennukseen saunan, pesutilan,pukuhuoneen ja takkahuoneen sekä wc:n. Tila toimii myös vierashuoneena hyvin.
Taloon aiomme laittaa myös suihkun missä on kätevä käydä. Suihkuun tulee suihkukaappi altaalla, ettei vesi roisku ympärinsä, talotohtori Panu Kaila myös suosittelee allas suihkukaappeja taloihin. Kailan mielestä ihmiset roiskii liikaa pesutiloissa.
Olemme kokeneet kovat pettymykset edellisen vanhan talomme kanssa mistä muutimme homevaurion takia pois terveytemme menettäneenä.Sekin on yksi syy miksi ajattelimme rakentaa saunan talon ulkopuolelle.
Oli kiva lukea muiden mielipiteitä asiasta, koska olen saman asian kanssa tuuminut.
Aiotteko tehdä "saunan jättämään tilaan" vaatehuoneen, makuuhuoneen, suuremmen olohuoneen... vai saunan verran pienemmän talon.
Me aiomme rakentaa kaikki sallitut neliöt mitä on mahdollista ja saunan jättämään tilaan tulee iso vaatehuone kodinhoitohuoneen yhteyteen.- lipsahti
No nyt se tuli 2 kertaa.
- ratkaisu jos etäisyys ei pitkä
Olen itse asunut lähes 20 vuotta talossa, jossa sauna ooli eri rakennuksessa, joten tiedän mitä on lampsia noin 50 m talvella saunaan. Kustannuksia tulee tietysti lisää ja kuitenkin varmaankin haluatte pesuhuoneen taloon? Kosteista tiloista ei näin pääse kokonaan eroon. Mutta on siinä varmaan puolensa.
- Ami/ asiantuntija
Ehdottomasti rakentakaa sauna sekä muut virkistystilat muualle kuin varsinaiseen asuinrakennukseen, mikäli siihen on kaavassa ja kaupungin/ maalaiskunnan lupamenettelyssä mahdollisuus. Onnea ja Yritystä teille!
- fiuha
Jos on tilaa niin senkun rakentaa saunan pihalle.
Mutta jos ei osaa sitä sinne rakentaa sen paremmin kuin sisällekään niin homehtuuhan se ja aiheuttaa sairautta.
Kodinhoitotilat itse pitäisin kotona. Minä kun nuo pyykit hoidan niin en viitsis pitkälle niitä kantaa.
Meillä on sisäsauna ja ollaan se ammattitaidolla tehty. Pitäisi puhkoa seinät ja kaakelit ja vesieristeet sekä tukkia ilmastointikone, jotta saisi hometta kertymään.
Olishan se kiva joku kesäsauna. Talvella inhosin lapsena sitä pakkoulkoilua saunomisen yhteydessä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1482879Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3672037- 401767
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii371722Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321411Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941213- 541173
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul328955Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110938Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53782