Luin jostakin aikaisemmasta keskustelusta, että hovioikeus antaa tuomion 23.8. Eira Nokelaisen jutusta. Voiko joku vahvistaa?
Hovioikeudesta kuuluu huomenna?
sakunMamma
452470
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 45
Vanhimmat
Juttua aletaan käsitellä huomenna klo 9 hovioikeudessa. Päätös voidaan antaa samantien tai 30 vuorokauden kuluessa. Mitenkähän mahtaa käydä?
tuo liene aika selvää pässinlihaa. Todisteet eläinrääkkäyksestä ovat kiistattomia. Se, mikä on tuomio, onkin jo toinen juttu.
Ja joo, kyllä tuo päivä pitää paikkansa. Toivottavasti hovin päätös saadaan mahdollisimman pian tietoon!! Tuskin maltan odottaa!!
tuomio kovenee ja tulisi ikuinen eläinten pito kielto, joka koskisi kaikkia eläimiä. Sain eilen kuvia niistä huostaanotetuista koirista, ja vaikka olen ne ennen nähnyt niin kertaus on opintojen äiti.
En vain vieläkään voi ymmärtää miksi asiat menee tuohon pisteeseen, ja eikö sillä tehtailijalla ole omaatuntoa. Vielä se hymy lehden haastattelukin kummittelee mielessä. Ja sitten tuollaisella ihmisellä on vielä puolesta puhujia.
toivon myös minä. Minusta tilanteen pääseminen niissä mitoissa hallitsemattomaksi kertoo välinpitämättömyydestä, ahneudesta ja henkisestä kylmyydestä. Ne eivät taida enää tuossa iässä olla parannettavissa.
Kysyin eräässä Sinun aloittamassasi ketjussa näiltä puolustelijoilta, mikä näissä rääkkäystapauksissa naurattaa, mikä naurattaa niiden ennalta estämisen miettimisessä ja mitä puolustelijat ehdottavat asialle tehtäväksi. Arvaapas miten vastattiin? Sain tasan yhden täysin rimanalta kaivetun vastauksen, jonka sisältö oli suurin piirtein, ettei kaikkeen viitsi vastata. Siis täysin tyhjän pään tuottama vastaus. No enpä tiedä odotinko edes mitään ihmeitä.
kun koirkeintaan koirankarva-asioissa joten jätä se syyttömien(syylisyys toteennäyttämättä)asiat rauhaan ja keskity omaan pieneen elämääsi KIITOS.
Täällä on nimenomaan keskitytty lukuisaan määrään pieniä elämiä. Kerropa, mikä nälkäisissä, takkuisissa, ulosteisissa, tulehtuneissa ja luhistuneissa koirissa herättää sinussa hyväksyntää niiden hoitajaa kohtaan? Oletko itse niin piesty ja laiminlyöty, että haluat katkeruuksissasi kaikille muillekin eläville samaa surkeutta?
Anna kun arvaan: En saa yhtään vastausta tai sitten joku valopää vastaa, ettei viitsi vastata.
ja turhanpäiväistä tekstiä näpelöit, sillä kyllähän se syyllisyys siltä tietyltä henkilöltä on jo niin 100% toteennäytetty ja vain sokko tuomari voi tehdä vapauttavan tuomion...tosin moisia täälä maassa tuskin on, joten pidähän ne mölyt ihan kiltisti mahassas!
tehtailija itse tai se hänen ns. kaverinsa, joka yrittää niitä uusia koiria ostella. Olen tallentanut minulle lähetetyt kuvat ja tulen lähettämään niitä aina ja aina uudelleen, mikäli kuuluu kummia tehtailijan suunnalta.
En ole tuomari ja en tunne hirvittävästi Suomen lakia, mutta olen ihminen ja omaan omantunnon sekä kyvyn ymmärtää kärsimystä ja ennenkaikkea suojella niitä viattomia jotka tuollaisen ihmisen käsiin joutuu.
toistan kysymyksesi kuka suojelee viattomia jotka tuollaisien kynsiin joutuu?
tästä vainotusta,mutta tässähän ei ole kysymys hänestä vaan teistä ja teidän röyhkeästä käytöksestä ihmisyyttä vastaan.Ihminen on ravintoketjun ylimmällä paikalla ja olisitte auttaneet tätä ihmistä hänen hädässään mutta kun energiat käytetään negatiivisiin asioihin se minua sieppaa.
Etpä ole uskaltanut vastata esitettyihin kysymyksiin. Et osaa tai et uskalla.
ja kerran kunnolla kiinnijääneen asioita seurataan, vaikka muuttaisi minne tahansa. Ilmoitusten tekoa, puskaradion voimaa jne.
Siis tuut tänne jeesusteleen ja käskyttään ja komentaan mitä saa tehdä ja mitä ei. Ja sitte onneton vielä tunnustat ettet tiedä asiasta mitään.
Ota selvää ja tuu tänne sitte mielipiteittes kanssa, ku jotain tiedät. Tyhmyys ja eläinrääkkääjän puolustus samassa nimimerkissä. Hyi helevetti! Fy fan!
jokainen elämä on tärkeää
että tiedät mitä puolustat. Täällä ei "vainota" ketään, vaan seurataan erään todella ison eläinrääkkäysjutun valituksen käsittelyä. Käräjäoikeudesta on siis jo langettava tuomio ja Hovioikeudesta se annetaan pian.
Olen todella järkyttynyt, että voit asettua puolustuskannalle tietämättä mistä puhutaan. En näe mitään myönteistä nälkiintyneissä, ulosteisissa, haavaisissa, takkuisissa tai karvattomissa ja alistuneissa koirissa, näetkö sinä?
tuskin tunsivat muuta kun koti-ikävää huostaan oton jälkeen
Eivätkö ne koirat olleet eläviä?
Toimittaja ei ollut ajoissa paikalla. Koirat, joilla ei ollut mitään mahdollisuuksia, lopetettiin. Montako näit?
Ja ketähän tarkoitat tuolla syyttömällä,
kerro suoraan ja perustele myös ??
Nämä linkit on sullekin varmaan ammattilaisena tuttuja, kun kerran niistä juttuja teit. Tässä on sijoitetut koirat = henkiin jääneet. Klikkaa kuvat suuriksi ja katso, minkä näköisiä niiden nahat on. Haavaisia ja tulehtuneita joka puolelta.
http://vahtoka.pp.fi/valkeala3_24.7.2005/
http://vahtoka.pp.fi/valkeala2/
http://vahtoka.pp.fi/valk/
Onko hoidetun ja huolehditun näköisiä koiria?
eikös tämä sama ihminen ollut saanut huomautuksen jo aiemmin?
Tässä näkee myös sen miten virkavalta on välinpitämätön koiria kohtaan.On totta ,että niitä on liikaa,ihmiset turtuu jopa ammatti-ihmiset,ei välitetä.
olet, et yhtään sen enempää, vaikka mistä suunnasta yrittäisit seurailla!
äly älä jätä! Vaan on tainnut jo jättää kauan sitten!Missä ja missä mahtaa olla se eläinsuojelulaki sisältöineen....voi pyhä yksinkertasisuus sentään sunkin aivotoimintaas!
Luuletko tosiaan että täällä kaikki puoltavat eläinrääkkäystä,jos eivät halua SINUN kommetteihisi vastata, kysymys ei ole siitä ettei täällä muutkin olisi huolissaan nykyisestä eläinsuojelu laistamme? Ehkäpä onkin niin,että kirjoittajat ovat vain niin lopen kyllästyneitä teihin muutamaan "mammaan", ja teidän kaikki tietävään egoonne, joka lähenee jo psykopaattisia muotoja. Teillä kun tuntuu omasta mielestänne olevan kansalais velvollisuus aliarvioda lähes joka viestissä muiden kirjoittajien älyä. Ette ole niin täydellisiä kuin itse ehkä kuvittelette. ps. eläinrääkkäystä ei kukaan täällä kannata.
No juu onhan niistä kaikenlaisista rikollisistakin viisuja väännetty...
nytkö odotat/haluat että tämän
Valkealan tehtailiakin pitäisi oma laulunsa saada..
Tiedän että siitä ei kovin kaunista laulua syntyisi..
Runonikkarit vaan asialle....
Ymmärrän asian niin, että jos ei halua johonkin vastata, niin sillon ei vastata `mitään` !
>ps. eläinrääkkäystä ei kukaan täällä kannata.<
Kumpa olisikin noin !
Mutta näiden tehtaiden kannattajia löytyy aika monta täältäkin?!
... se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa ...
Vai aliarvioin minä täällä kaikkien muiden kirjoittajien älyä? Mikä sinut kiehautti? Mikä sai läskin tummumaan? Saman vapauden turvin kirjoitan tänne mielipiteitäni kuin Sinäkin omiasi heittelet. Ylisuuri psykoottinen egoni toivoo lisäksi, ettet rajoita käsityksiäni kansalaisvelvollisuuksista ja pahoittelee kovasti, ettei ole täydellinen kuten kirjoittaja itse.
ja juutalaiset viihtyivät keskitysleireillä eivätkä olisi halunneet missään tapauksessa pois niiltä!
Haloo järkikulta, missä olet?
Ajattele nyt mitä päästelet, ei sitä paskaläävää ja kidutuskammiota varmasti ollut ikävä kellään!?
Lehtimies..hmm..meillekkin tuo aamulehden "lehtimies"
---
Voit nimittää tätä tiedottamista tästä eläirääkkääjästä, aivan miksi haluat, pääasia on että tieto kulkee !!!!!
mutta päteviä. Etkö ole kuullut paha kello kauas kalkkaa.
sulla tosi paljon asiallista tekstiä ko. keskusteluun. Oletkos kuullut sellaista ikivanhaa sanontaa, että niin makaa kuin petaa?
minä ainakin toivon että tämä nainen saisi lopun ikäisen eläintenpitokiellon! toivottavasti saakin. ja sitten sen laitettaisiin kärsimään yhtälailla kuin se laittoi ne viattomat eläimet kärsimään!!! ja aina parempi jos joutuisi enemmän vielä kärsimään kuin eläimet. huomaisi hän itsekkin ehkä että mitä on tullut tehtyä! tämä on minun mielipiteeni!
että hän yksin joutuu kärsimään tästä,jokainen joka on ostanut häneltä pennun on yhtä lailla syyllinen samoin kaikki jotka ovat sulkeneet silmänsä ja antaneet tämä tapahtua.
mutta lain mukaan rikollinen on kyllä ko. henkilö. Moraalisesti vastuussa ja rikollisia ovat kaikki tuolta koiran hommanneet, siinä olet oikeassa.
Tietoisuutta näissä asioissa pitää jakaa ja paljon. Mikä voisi olla oikea kanava? Miten saisi kaikki ensimmäistä koiraansa ostavat tavoitettua? Vastaus jälkimmäiseen, ei mitenkään.
Tästä julistamisesta voisi ottaa työn itselleen, mutta kun pitää elää, elättää, ja lainat maksaa niin ei voi.
kovasti olen yrittänyt saada ihmiset katsomaan koiraa vähän laajemmin kun vaan ,että onpa ihana pentu.
Nyt kun olen itse etsinyt toista koiraa,niin olen törmännyt tosi surullisiin kenneleihin,että ei ne paperit tosiaan tee autuaalliseksi.Mun on helppo kattoo asiat "asiantuntijan silmin",mutta sääli myy varmasti monessa tapauksessa.
Tämä Valkealan kasvattajakin on ollut ihan kunnon kasvattaja,mutta kun se tie mistä aita on matalin on niin helppo,että siihen sortuu moni.Ei tämä Valkeala ole ainut,ehkä tässä mittakaavassa,mutta kyllä niitä huonosti hoidettuja on paljon paljon enemmän.
Sääli ihmisten välinpitämättömyys ja laput silmillä kulkeminen,se että pentu on ihana ja onnellinen ei auta sitä kuoleman kielissä olevaa emää.
homma karkaa äkkiä käsistä, ei siihen paljon tarvita. Ja siivottomuus on yksi asia joka jo tekee vaikka mitä ongelmia. Mutta nyt olen kyllä meidän tämänvuotisten pentujen kanssa huomannut kaksi ilmiötä jota ennen ei ole ollut. Ensiksi on tullut paljon soittoja joissa on pyydetty enkö voisi jättää rekkaamatta pentua. Kun kerroin ettei hinta alene kuin 20 euroa oltiin hiljaa, vaikka samala ilmoitin rekkaavani aina pennut. Toinen erilainen ilmiö oli tervetullut, sillä tämän Valkealan tapauksen jälkeen ihmiset kyselivät enemmän ja kehoitin menemään kennelliiton jalostustietokanta ohjelmaan tsekkaamaan tietoja. Näin myös osa teki. Loput sitten näkevät omin silmin. Joten ei niin pahaa ettei jotain hyvääkin.
kukahan se oikein on, joka sitä hommaa on harrastanut koirien kustannuksella? Kyllä se on se kyseinen henkilö sitten niin viimesen päälle!
Ihmettelen kyllä tuota vastaustasi! Se on totta, että jokainen, joka on hältä pennun ostanut, olisi ollut velvollinen ilmoittamaan niistä olosuhteista, joissa ne raasut joutuivat vuodesta toiseen elämään. Tosin päävastuu on kuitenkin tehtailijalla itsellään...siitähän ei päästä mihinkään!!!? Kukin taaplaa tyylillään ja kukin kantakoon myöskin vastuun ja seuraamukset teoistaan!!!
hän on pääsyyllinen,mutta niin on monet muutkin.
Ei nämä pentutehtaat itsekseen synny.Kyllä se kysyntä pitää ne elossa.
mutta tasan niin kauan kun on vastaavia kaunopuheisia sörsselssönejä ja vastaavanlaisia silmänsä totuudelta sulkevia ostajia olemassa, kuin myöskin niitä, joiden aivotoiminta lakkaa totaalisesti toimimasta siinä vaiheessa, kun sen pitäisi olla terävimmillään, niin tämä koirien rääkkääminen jatkuu! Ihminen, joka moisesta rääkkäyspaikasta itelleen koiran ottaa, ei ajattele yhtään mitään, eikä niinkään paljon kuin mitä se vähäkin on....ei siis yhtään mitään!! Ja jos ihminen on nähnyt koiria huonoissa oloissa ja huonossa kunnossa ilman, että on siitä tietoa ao. instansseihin vienyt, niin herää vain kysymys siitä, että miten moinen ihminen sen oman koiransa loppujen lopuksi ite hoitaa!!!
ja tädit rumia siksi kateus?
Mitä välii. Vaikka ois päältä kun mansikkakakku, jos on mädänny sisus.
päältä kaunis jne!
Valkealasta huostaanotetut koirat odottavat kohtaloaan
23.08.2005
Valkealasta kesäkuussa huostaanotettujen koirien kohtalo ratkennee aikaisintaan muutaman viikon kuluttua.
Kouvolan hovioikeus käsitteli tänään omistajan valitusta tuomiosta, jonka käräjäoikeus antoi hänelle kesäkuussa. Tuolloin oikeus tuomitsi valkealalaisen kasvattajan ehdolliseen vankeusrangaistukseen eläinsuojelurikoksesta ja eläintenpitokieltoon. Omistaja tuomittiin myös menettämään 111 koiraa valtiolle.
Kouvolan seudun eläinsuojeluyhdistyksestä kerrotaan, että heillä on hoidossaan nyt liki sata koiraa, jotka voivat hyvin. Puheenjohtaja Tea Tuovinen sanoo, että koirien luovutuksesta on liian aikaista puhua vielä kun oikeuskäsittely on kesken. Tuovisen mukaan koirien hoitopaikassa Anjalankosken Ummeljoella tarvitaan lisää vapaaehtoisia työntekijöitä. Myös pentujen purkkiruualle, lakanoille, vanhoille koirien pedeille ja matoille on käyttöä."
Edellinen on poimittu tänään YLE:n uutissivuilta klo 16. Eli vielä on tapaus auki.