Miksi ruiskukoneessa ei saa polkaista kaasupoljinta, kun se ei ole käynnissä?
Mitä haittaa siitä on?
En ole polkaissut, olen vain utelias ja haluaisin tietää vain mielenkiinnon vuoksi, että miksi ei saa polkaista.
Kaasun polkaisu sammutetussa ruisku-koneessa.
3
1051
Vastaukset
Semmoisia sepostaa!!
- ruisku
no ei sitten tasan mitään haittaa....
- haittaa
Muistaakseni esimerkiksi mersun käyttämässä ensimmäisen sukupolven oliko se nyt sitten E-jetronic jossa oli analoginen elektroninen ohjaus kaasun polkeminen virrat päällä sai aikaan ruiskutuspulsseja ja saattoi kastella koneen. Joku kertoi kaverin kuulleen näin aiheutetun tulipalonkin. Tulisiko varma perimätieto tältä ajalta? Tämä jetronic korvattiin sittemmin ainakin mersussa mekaanisella ruiskulla ja sen jälkeen tulivat D-jetronic ja muut digitaalisesti ohjatut ruiskut. Yleensä ruiskut tulisi käynnistää kaasupoljin ylhäällä. liekö tämäkään totta vielä nykyaikana?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1291323
- 100851
- 75660
- 50567
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa11491ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40464Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m151427Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30397Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;174372- 25368