Kertokaa missä peräkylässä suomessa digi-tv ei vielä näy ja missä ovat ne katvealueet jonne tuo 1% ei yllä. Sinne pitää hommata sateliittiboxi ja lautasantenni.
missä digi-tv ei vielä näy
kake24
4712
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
seuraavasta osoittesta voi tarkistaa missä digi tv näkyy ja missä ei ja osite on http://www.digitv.fi/sivu.asp?path=1;4462
Niin, teoriassahan sieltä kartalta kyllä näkee, että missä näkyy ja missä ei. Mutta todellisuus on sitten toinen. Itse asun periaatteessa digiverkon piirissä, kartalta katsottuna oikein reilusti lähettimen kantaman sisäpuolella. Mutta kun tuo edessä oleva mäennyppylä tekee tähän juuri sellaisen mukavan katveen, että eipä digikanavat näy. Että ei siihen kartan kertomaan kannata pelkästään luottaa..
Ei sellaisilla alueilla analoginen televisiokaan ole varmasti hyvin näkynyt, eli lautasantennit voi olla hankittu jo vuosia sitten (Canal Digitalin digi-satelliittilähetyksethän alkoivat jo 1997).
Itseasiassa väestöpeitoksihan Digita ilmoittaa 99.9%, eli vain 0.1% olisi maanpäällisen verkon ulkopuolella.
Kuitenkin epäilen että tuo luku vielä pitäisi aivan paikkansa. Suurta osaa analogisista alilähettimistä ei ole vielä digitalisoitu, joten kokonaisia kyliä voi olla vielä digiverkon ulkopuolella, vaikka analoginen tv näkyy. Tarvittavat alilähettimetkin kuitenkin parin vuoden sisällä.
Joo nyt on joutunut alilähettimien alueilla suorittamaan antenniremontin ja suuntaamaan antennin kohti päälähetintä. Mutta luulisi olevan sellaisiakin alilähetinalueita, missä ei saa digi-TV:tä näkymään tehokkaillakaan laitteilla.