Suunnitelmissani on doggin osto muutaman vuoden kuluttua ja mietiskelen jo pikkuhiljaa koiranhankintaan liittyviä juttuja.
Mulla oli lapsuudenkodissa kultainen noutaja, jota uskalsi pitää vapaana metsässä, järven jäillä ja hiljaisilla teillä. Nappasin sen kiinni kun ihmisiä lähestyi (olisi halunnut mennä haistelemaan), riistan perään ei lähtenyt eikä ollut muista koirista kiinnostunut.
Mahtaako doggi pysyä helposti vapaana? Sen kanssa olisi vielä tärkempää saada se kiinni ja hallintaan aina kun muita ihmisiä (tai koiria) on näkökentässä. Olen miettinyt haluavani uroksen kultsun liiankin pehmeän, narttumaisen juonikkaan luonteen takia. Haluaisin suoraviivaisesti ajattelevan, rohkean koiran mutta soveltuuko tämä metsässä vapaana pitämisen yhtälöön?
vapaana
ninnu_83
2
447
Vastaukset
koulutettuna doggikin sopii tähän,mutta on kyllä riistan perään ja helposti innostuu jahtaamaan kaikkea liikkuvaa,riippuu tietysti koiran luonteestakin
- tanskis
Sinänsä sopii kyllä, mutta on syytä muistaa doggin fyysiset ulottuvuudet. Eli se on mielestäni pitkäraajaisena, painavana ja liikkeissään (mitoistaan johtuen) joskus hivenen kömpelönä tapaturma-altis metsässä liikkuessaan.
Mieluummin siis avoimella, kuin ryteikössä juoksutettava tapaus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen
Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.2143323Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin232640Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä132098Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri211528Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!
Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!2261474Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle
Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t201320- 791268
kukaan ei pakota kasteeseen..
Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot4001165- 741073
Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä4171052