Käykö teistä kukaan...

Henrietta

...no TIETENKIN KÄY... lukemassa aviero-palstaa?
Mun TÄYTYY olla eri planeetalta, jos siellä kerrotut jutut on sääntöjä eikä poikkeuksia. Mikä ihme meitä ihmisiä oikein riivaa, kun revimme itsemme rikki, haemme mahdottomia, etsimme unohdusta ja tuijotamme omaan napaamme? Maailma on sairas ja sairaammaksi menee. Jos jonkinlaista rauhoittumista elämän tosiasioiden edessä ei tämänkään ikäisiltä löydy, niin se pienikin kauneuden hitunen katoaa ympäriltämme.

Tuntuu kuin kaikesta puuttuisi maltti. Mitä mieltä Sinä olet?

6

881

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jpntar

      sielläkin "pyörinyt"..Päätä pitää joskus puistella minunkin..haavoja on paljon ja särkyneitä koteja..:((

    • paljon kävin tuolla kyseisellä palstalla jokin aika sitten.
      Nuo aiheet käsittelevät niin akuutteja tilanteita, että ne tuntuvat erittäin raskailta lukea.
      Kun ns. tilanne on päällä, siinä ei kukaan pysty oikein järkevästi ajattelemaan asioitaan.
      Vasta tietyn ajan jälkeen voi vähän objektiivisemmin suhtautua omaankin eroonsa.

      Kyllä sieltä ihan vertaisapuakin on löytynyt, siihen alkushokin tuskaan.
      Kullä sitä kauneutta jokainen alkaa pikkuhiljaa löytää ympäriltään, kun antaa vain ajan kulua.

      • nainen-60

        turha rypeä.


      • kirjoittaa
        nainen-60 kirjoitti:

        turha rypeä.

        saa!!!


      • jpntar
        kirjoittaa kirjoitti:

        saa!!!

        ymmärrän, mutta en sitä, että ihmisten vaikeuksiin ottavat osaa kaikki..nekin, jotka eivät ymmärrä asioista yhtään mitään..Silti moni saa apua, kun voi purkaa mieltään täällä..sen myönnän. Henk. kohtaiset asiat ovat kuitenkin hyvin intiimejäkin, ja väärinymmärrysten vaarakin on suuri..


      • jpntar kirjoitti:

        ymmärrän, mutta en sitä, että ihmisten vaikeuksiin ottavat osaa kaikki..nekin, jotka eivät ymmärrä asioista yhtään mitään..Silti moni saa apua, kun voi purkaa mieltään täällä..sen myönnän. Henk. kohtaiset asiat ovat kuitenkin hyvin intiimejäkin, ja väärinymmärrysten vaarakin on suuri..

        usein tuleekin väärinymmärretyksi. Tämä lyhyt kirjoitusmuoto antaa usein mahdollisuuden väärinymmärrykseen, vaikka kuinka käyttäisi hymiöitä ja yrittäisi esittää asiat rennompina kuin teksti antaa olettaa.
        Noista ilkeistä sekaanhuutelijoista olen täysin samaa mieltä.
        Jos joku kirjoittaa omaa pahaa oloaan noilla avioeropalstoilla, ei ole korrektia viskoa tällaista henkilöä mätämunilla.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      328
      1660
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      34
      1370
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      568
      1369
    4. 65
      1071
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      74
      1000
    6. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      81
      814
    7. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      53
      796
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      112
      775
    9. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      42
      733
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      468
      677
    Aihe