Laboratorioanalyytikko?

Millaista

Niin, onko kukaan käynyt Ammattikorkeakoulussa Laboratorioanalyytikon koulutusta? Millaista se on ja miten pääsitte sisään? Lukio vai ammattikoulu pohjalta? Oliko lukiossa pitkä matematiikka?

Ja minkälaista työtä laboratorioanalyytikko tekee, onko hyvin töitä? Oletteko saaneet töitä koulun jälkeen?

3

612

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miurus

      tällä hetkellä laboratorioanalyytikoksi ja itse olen tykännyt :) Sisään pääsin ammattikoulun papereilla, suurin osa tosin tulee lukion puolelta. Lukion pitkästä matikasta (tai matikkapäästä yleensä..!) on hyötyä mutta itse olen pärjännyt ihan hyvin vaikken ole lukenut lukiomatikkaa ollenkaan. Peruskemian kertauksesta ja fysiikan ja matikan kursseista siirrytään ammatillisiin aineisiin ja syvennytään edelleen. Työllisyystilanne on ilmeisesti pääkaupunkiseudulla parempi kuin muualla mutta pitäisi olla paranemaan päin muuallakin...

    • MelissatarImee
    • Anonyymi

      1. Vahvuuksistasi huolimatta et valitettavasti tällä kertaa ollut näiden henkilöiden joukossa.
      2. Olet hakenut avoinna ollutta tehtäväämme Laboratoriotutkija. Valitettavasti tällä kertaa valintamme ei kohdistunut Sinuun.
      3. Rekrytointiprosessi on nyt saatu päätökseen. Valitettavasti valintamme ei kohdistunut sinuun.
      4. Vahvuuksistasi huolimatta valintamme ei valitettavasti tällä kertaa osunut sinuun.
      5. Vahvuuksistasi huolimatta et valitettavasti tällä kertaa ollut näiden henkilöiden joukossa. Mikäli sinulla on kysyttävää hakuprosessista, olethan yhteydessä sähköpostitse.
      Vaikka valinta ei tällä kertaa kohdistunut sinuun, toivomme, että muistat meidät myös tulevissa rekrytoinneissamme.

      Laboratorioanalyytikkona kun hakee töitä niin on tollaista tekstiä koko sähköposti täynnä sadoittain. Eli kertoo suoraan että sun ei kannata tälle alalle opiskella. Muista laboratorioanalyytikkona et ole valittujen henkilöiden joukossa työtä hakiessa eli eivät kutsu edes haastatteluun.
      Itse valmistuin vuonna 2013. Kääppänä koulu AMK

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      198
      1562
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      123
      1298
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      53
      1077
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      72
      975
    5. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      52
      893
    6. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      58
      893
    7. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      106
      882
    8. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      45
      879
    9. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      850
    10. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      820
    Aihe