Mikä kumma saa rahtarin nukkumaan hytissä. Olen kysellyt lukemattomilta tyypeiltä, jotka joutuvat työn vuoksi olemaan yötä poissa kotoa, haluaisivatko he säästää hotellin hinnan ja nukkua kuorma-auton ohjaamossa. Kukaan muu, kuin rekkamies ei ole halunnut.
Muut duunarit käyvät illalla baarin puolella, ehkä tanssahtavatkin tai saunovat ja uivat. Aamulla puhtaitten lakanoitten välistä suihkuun ja sitten hotelliaamiaiselle ennen duunia.
Kuski viihtyy pienessä kopissaan päivän hiet paidassa jossain linja-autopysäkillä ja herää auringon paahtaessa kopin hehkuvaksi. Ja tekee sen vapaaehtoisesti ja rutkasti ylitöitä päälle...
Olisikohan aika asenteiden muuttua ja muuttaa olosuhteita sivistyneemmiksi?
Hotelliyö
7
1415
Vastaukset
- Pahvi
Mikähän saa asuntoautoilijat nukkumaan kopeissaan?Eiköhän ne sängyt ole sitä varten sinne rakennettu että niillä nukutaan ja mitä parempaa on hotellihuoneessa?Onko aamiaisella pakko käydä ravintolassa?Koitapa käydä tutustumassa uusiin kuorma-autoihin niin sinunkin asenteet voisi muuttua.
Kerran tosin jouduin nukkumaan Opel Vivaron ohjaamossa yhden yön, pakkasta oli joku 25 astetta...
No kiva muisto kuitenkin, auto oli tyhjäkäynnillä koko tuon ajan.
Ja asuntoautoissa on esim. vessa, suihku ja uuni
- sisu
kyl korkea hyttisessä scaniassa nukkuu hyvin. peti hyvä. tilaa on,telkkua voi kattoo jos autos on. jääkaapista ottaa evästä, jonka voi kuumentaa uunissa,ja keittää kahvit jälkirauhottaviks. samanlaista kun hotellissa mutta halvempaa.ja mikä kieltää tansseihin menon?
- Jeess
Ja aamuyöstä kuset renkaaseen. Tosi miehen hommaa...
- 1001 yötä autossa
Rekkamies on vähän eri mies kuin muut duunarit, merkonomikaupparatsuista puhumattakaan. Auton makuuohjaamo on työpaikka, toimisto ja hotelli. En kaipaa tanssiparketteja tai baaritiskejä, yleensä siellä nämä mainitsemasi duunarit vain örisevät jurrissa ja menevät seuraavan aamun rakennustyömaille melkoisessa kaasussa. Meidän ammatissa ei alkoholia sovi nauttia kuin ehkä pitemmillä vapailla. Sauna, suihku ja uiminen onnistuu muuallakin kuin hotelleissa ja toki niissä käydään aina kun sellainen kohdalle sattuu ja aikaa riittää. Ohjaamoissa on lämmittimet ja ilmastoinnit, eikä maalaamiasi kauhukuvia nykyisin esiinny. Hyviä ruokapaikkoja on teiden varret pullollaan. Lakanat ovat ainakin omassa punkassa puhtaita ja niitä on useita matkassa. Ylitöitä ei juurikaan ulkomaanliikenteessä saa eikä voi tehdä, kotimaassa se vielä ajoittain onnistuu. Meille tämä elämä sopii, toisille taas hotellit ovat ainoa oikea paikka. Olosuhteet eivät varmasti ole sivistyneitä eikä sellaisiksi muutukaan, mutta asenteiden muuttamisen voit aloittaa itsestäsi.
- REKKAMIES
MIELUUMMIN JUON KOSSUNI HYTISSÄ
EI TARTTE TAPELLA
KUKAAN EI NÄÄ ETTÄ VEDÄN KOSSUA
AAMULLA EN SYÖ
HUORAT HALVEMPIA
PÄÄSEE SUORAAN BAANALLE EI JOUDU KÄVELEMÄÄN KADUILLA TURHAAN
EN VAIHTAIS NOIN MONIMUTKAISEEN JUTTUUN HYTTIÄNI.
Jokseenkin niin että jos pomo järkkää hotelliyön, ei saa kotimaan päivärahaa.
Ulkomaan päiväraha on yli 50€ verotonta tuloa... Siihen hintaan jo mielellään nukkuu autossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271904
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001660Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561246Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?521131Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31988Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47886Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51883Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet42837Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37820Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798