Throne of Bhaal, loppumatsi

Niin... olisikohan ihmisillä antaa jonkinlaisia vinkkejä tuohon TOB:n viimeiseen matsiin? Pääsen kolmanteen taisteluun asti, mutta sitten alkaa loppua jo taiat, potionit jne. kesken.

Montako taistelua siinä vielä on? Minkälaista taktiikkaa itse käytitte? Minkälaisia loitsuja?

Porukassani on oma hahmo mage, Tsujatha necromancer, Viconia, Korgan, Jan ja Sarevok.
7991
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kolmannen taistelun jälkeen jäljelle jää vain Melissan, että sitten kun oot saanu kaikki muut lahdattua, niin Melissa on yksin. En muista kaikkea mahdollista nippelitietoa miten ite pääsin Melissanista, mutta loitsin paljon lisäjoukkoja ympärille, ja Melissaniin käytin paljon myös Lower Resistancea, Breachia ja fuskasin vähän tallentamalla pelin sen jälkeen, kun Melissan jäi yksin. Eli pakenin "pimeään nurkkaan" ja pikatallensin, ettei tarvitse tapella kaikkien kanssa taas ennen Melissania.

Mutta enpä nyt taas äkkiä muuta viisasta muista.

Äänestä
  • Jees poks. Pitänee taas jossain vaiheessa käydä yrittämässä mättää se. Kiitoksia avusta :)

    Äänestä

Itse hoitelin Melissanin lähinnä käyttämällä kolmea kovaa lähitaistelijaa: omaa stalkeriani, Minsciä ja Sarevokia. Whirlwind- ja Greater Whirlwind hyökkäykset ovat kultaakin kalliimpia Melissania vastaan. Anomenin ja Jaheiran pidin taustalla taikomassa elementaaleja ja devoja avukseni, sekä joukon viimeisenä vielä Nalian käyttämässä breach-loitsua, sekä muutamaa korkeamman tason spelliä.

Matkan varrelta löytyvät rodit, jotka sisältävät kuusi breach- ja pierce magic -loitsua kannattaa säästää tähän taisteluun. (ainakin Watcher's Keepistä löytää useita). Hanki käsiini parhaat mahdolliset aseet (Gram Sword Of Grief, The Ravager jne.)

Maagille on hyvä ottaa yhdeksännen tason loitsuiksi vain Dragon's Breatheja, koska niillä on erittäin tehokasta lakaista Melissanin apurit pois tieltä. Myös Horrid Wiltingiä on hyvä olla 3-4 kappalettta varalla. Planetarit ovat summoneista parhaimpia, myös elementaaliprinsseistä on hyötyä. Yhtä pappia kohden on hyvä ottaa varalle 4-5 heal-taikaa ja ainakin yksi greater restoration.

Käytä whirwind-hyökkäyksesi Melissaniin aina kun tämä uskaltautuu taistelemaan kanssasi. Hyökkäysloitsut taas on parempi tuhlata sivualustoilla majaileviin otuksiin.

Äänestä
  • Planetareja ja devoja kannattaa varata loitsittaviks useampia. Kannattaa tietty muistaa, ettei niitä voi pitää taistelussa kuin yhtä kerrallaan (yhtä devaa tai yhtä planetaria), ja luoda uusi vasta, kun entinen on kuollu.

    Äänestä

  • old_profile_26203 kirjoitti:

    Planetareja ja devoja kannattaa varata loitsittaviks useampia. Kannattaa tietty muistaa, ettei niitä voi pitää taistelussa kuin yhtä kerrallaan (yhtä devaa tai yhtä planetaria), ja luoda uusi vasta, kun entinen on kuollu.

    Jep. Pitää taas lähteä koittamaan kun seuraavan kerran kotikoneelle menen. =)

    Äänestä

  • Melissan kirjoitti:

    Jep. Pitää taas lähteä koittamaan kun seuraavan kerran kotikoneelle menen. =)

    eli siihen läpivetämisee o montaki keinoo.
    1) ansoilla; eli ennenku avaat vikaa sealii tai mitä ne ny olikaa ni layaat parhaat trappis siihe mihi melissan ilmestyy, se ei ehdi kissaa sanoo ku se kuolee.
    2) käytä magellas "chain contigency" loitsua.ja siihen valitse se loitsu mikä luo 2, tai 3 kopiota susta, jotka voi loitsia mut ei voi hyökätä. contigencyn ehdoksi laita "helpless" et se sillä laukeaa. tee itsees sit se..noh, se loitsu mikä o suht korkeen tason,mikä luo sun casterista kopion, ja sun oma caster menee phasepockettii eli vähäks aikaa poispelistä, jolloin se muuttuu avuttomaksi, ja se laukaisee contigencyn= 10 kopiota susta, jotka VOI castaa jokainen planetaarin tai komeetan,tai minkä loitsun vaa mitä sun magel o varastos, SAMAAN AIKAAN, voin sanoo et 10.llä planetaaril menee pelin jokaine mörkö:)

    Äänestä

  • mistä saa sen the ravagerin ja gram sword of griefin

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Melissan kirjoitti:

Niin... olisikohan ihmisillä antaa jonkinlaisia vinkkejä tuohon TOB:n viimeiseen matsiin? Pääsen kolmanteen taisteluun asti, mutta sitten alkaa loppua jo taiat, potionit jne. kesken.

Montako taistelua siinä vielä on? Minkälaista taktiikkaa itse käytitte? Minkälaisia loitsuja?

Porukassani on oma hahmo mage, Tsujatha necromancer, Viconia, Korgan, Jan ja Sarevok.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu